Справа № 472/220/18
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"14" березня 2018 р. смт. Веселинове
Суддя Веселинівського районного суду Миколаївської області Тустановський А.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи, приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_3, про визнання недійсним свідоцтв про право на спадщину за законом та надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори,
ВСТАНОВИВ:
12 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання недійсним свідоцтв про право на спадщину за законом та надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддею встановлено, що зазначена заява не відповідає вимогам викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, а саме:
- позовна заява не в повній мірі містить виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги з посиланням на докази, що підтверджують вказані обставини, зокрема щодо неможливості нотаріального оформлення своїх спадкових прав та недійсності свідоцтв про право на спадщину за законом. Позивач просить визнати недійсними три свідоцтва про право на спадщину за законом реєстраційний № 3416, № 3417 та № 3417 від 17.11.2017. Разом з тим, позивачем не надано доказів видачі відповідачу трьох свідоцтв про право на спадщину за законом. До позовної заяви додано лише копію одного свідоцтва про право на спадщину за законом реєстраційний № 3417.
- в позовній заяві не зазначено відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору. Так, згідно із роз'ясненнями викладеними в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти зокрема наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії.
Таким чином, законом передбачено обов'язковий порядок досудового врегулювання спору. Лише у випадку неможливості оформлення спадкових прав в нотаріальному порядку, спадкоємець має право на судовий захист свого невизнаного, оспорюваного чи порушеного права.
В поданому позові позивач не наводить доказів досудового врегулювання спору, а саме те, що він звертався до нотаріальної контори та наявність постанови органу нотаріату про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а додана до позовної заяви постанова нотаріуса про відмову у вчинені нотаріальної дії видана на ім'я відповідача.
Свою позицію з цього приводу висловив в інформаційному листі від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 Вищий спеціалізований Суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зокрема, увагу суддів звернуто на те, що слід звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії.
- в позовній заяві не зазначено відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Статтею 95 ЦПК України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
До позовної заяви додані копії письмових доказів, однак відповідність вказаних копій оригіналам позивачем не підтверджені, хоча в самій позовній заяві зазначається, що до неї додаються завірені копії письмових доказів.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір , у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ст. 4 ЗУ Про судовий збір ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 704,80 грн.
Позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, а отже повинно бути сплачено 1409,60 грн. судового збору.
Згідно доданої до позовної заяви квитанції № 10 від 07.03.2018 року позивачем сплачено судовий з бір в розмірі 1408,00 грн. Таким чином позивачем не доплачено 1,60 грн. судового збору.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи те, що позовна заява не відповідає вимогам викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, вона підлягає залишенню без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175-177, 185, 258 -261 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи, приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_3, про визнання недійсним свідоцтв про право на спадщину за законом, а також надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори - залишити без руху.
Надати позивачу строк для виправлення вказаних недоліків не пізніше п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали суду.
Якщо до вказаного часу недоліки не будуть виправлені, то позовна заява буде вважатися неподаною і повертається позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя ОСОБА_4
Суд | Веселинівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2018 |
Оприлюднено | 18.03.2018 |
Номер документу | 72772603 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселинівський районний суд Миколаївської області
Тустановський А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні