Справа № 2-98/2008 рік.
РІШЕНИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2008 року Смілянський міськрайсуд Черкаської області в складі:
головуючої - судді ХАРЧЕНКО Л.Г.,
при секретарі БОЙКО Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третьої особи: органу опіки і піклування при Смілянському міськвиконкомі м. Сміла про відшкодування шкоди, завданої малолітніми особами,
встановив:
ОСОБА_4 звернулася до суду з позовам до ОСОБА_2 матері неповнолітнього ОСОБА_5, а в судовому засіданні заявила клопотання про притягнення до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_3 - матері неповнолітнього ОСОБА_6, оскільки внаслідок злочину вчиненого їх малолітніми дітьми позивачці причинена матеріальна та моральна шкода.
В судовому засіданні позивачка просить стягнути з батьків неповнолітніх 2 500 грн. матеріальної та 2000 грн. моральної шкоди, так як вважає, що вони несумлінно здійснювали виховання та нагляд за своїми малолітніми дітьми із-за чого вони вчинили злочин.
Відповідачка ОСОБА_2 заявлений позов визнала тільки в частиш матеріальної шкоди в розмірі - 500 грн., а моральну шкоду не визнала взагалі. Співвідповідачка ОСОБА_3 позов визнала частково, згодна відшкодувати ОСОБА_4 - 500 грн. матеріальної і 100 грн. моральної шкоди.
Позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що по факту крадіжки майна ОСОБА_4 25 серпня 2007 року була порушена кримінальна справа і в процесі провадження досудового слідства були встановлені особи, що вчинили крадіжку: це малолітні ОСОБА_2 М.1., ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_2, які своїми діями причинили власниці квартири ОСОБА_4 матеріальних збитків в розмір 2550 грн.
До участі у справі в судовому засіданні притягнута ОСОБА_3 - мати неповнолітнього ОСОБА_6, який в групі з ОСОБА_5І вчинив злочин і заподіяв матеріальні збитки ОСОБА_4М
Постановою слідчого СВ Смілянського МРВ УМВС України в Черкаській області від 19 вересня 2007 року кримінальна справа відносно ОСОБА_6 виділена в окреме провадження для проведення ряду слідчих дій, а кримінальна справа відносно малолітнього ОСОБА_5 закрита і направлена до суду.
Постановою Смілянського міськрайсуду від 31 жовтня 2007 року до малолітнього ОСОБА_5 застосований захід виховного характеру, а цивільний позов ОСОБА_4 про відшкодування збитків в розмірі 2550 грн. залишено без розгляду.
Як передбачено ст. 61 ЦПК України вирок чи постанова суду, що набрали законної сили обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Постановою суду від 31 жовтня 2007 року, яка набрала законної сили, встановлено, що крадіжку майна на суму 2 550 грн. в квартирі ОСОБА_4 вчинено малолітніми
ОСОБА_7 та ОСОБА_6, тому ці обставини не підлягають доказуванню і є обов'язковими для суду, що розглядає справу про цивільно - правові наслідки.
Відповідно до ст.ст. 1166, 1167 ЦК України майнова та моральна шкода завдана фізичній особі та її майну відшкодовується в повному обсязі особою, що її завдала за наявності її вини.
Як передбачено ст. 1178, 1181 ЦК України шкода завдана спільними діями малолітніх осіб (які не досягли 14 років) відшкодовується їх батьками, які здійснюють їх виховання у частці, яка визначається за їх домовленістю чи рішенням суду, якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення від виховання та нагляду за малолітніми особами.
Згідно ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права, яка полягає в душевних стражданнях, які фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню нею, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
Оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 несумлінно здійснювали виховання і нагляд своїх малолітніх дітей, вони повинні відшкодувати потерпілій завдану їй матеріальну та моральну шкоду.
Шкода причинена майну потерпілої згідно судових рішень складає 2550 грн. ОСОБА_4 заявила позов на 2500 грн., які підлягають стягненню в рівних частках з ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Визначаючи розмір моральної шкоди суд враховує характер і тривалість моральних страждань потерпілої в зв'язку з викраденням її майна, та порушення її права власності і вважає, що вона може бути визначена в розмірі 1000 грн., які підлягають стягненню з відповідачів також в рівних частках.
Так як ОСОБА_4 не наполягає на стягненні судових витрат по справі їх слід віднести на її рахунок.
Згідно ст. 88 ЦПК України, оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, з відповідачів слід стягнути по 51 грн. судового збору на користь держави.
На підставі наведеного та ст. 23, 1166, 1167, 1178, 1181, 1192 ЦК України та керуючись ст. ст. 10, 57-60, 88, 212, 213, 215 ЦПК України, суд,
вирішив:
Позов задоволити частково.
Стягнути в рівних частках з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 по 1250 грн. матеріальної та по 500 грн. моральної шкоди, а всього 3500 грн.
Стягнути з ОСОБА_8 та ОСОБА_3 по 51 грн. судового збору на користь держави.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження та подання протягом 20 днів після подання такої заяви - апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана і в 10 денний строк з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви про його оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі його оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо воно не буде скасоване.
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2008 |
Оприлюднено | 22.01.2010 |
Номер документу | 7488441 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Харченко Л.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні