ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2010 р. № К12/122-08
Вищий господарський су ду України в складі колегії
суддів: Овечкін В.Е.
Чернов Є.В.
Цвігун В.Л.
за участю представників:
ОСОБА_4 ОСОБА_1
розглянувши касаційну ска ргу ОСОБА_4
на постанову Дніпропетровського апеля ційного господарського суду від 23.11.2009
у справі № К12/122-08 господарського суду Дніпропетровської області
за позовом ОСОБА_4
до ТОВ "Агро-Самара"
третя особа ОСОБА_6
про стягнення заборгованості
зустрічним позовом ТОВ "Агро-Самара"
до ОСОБА_4
про визнання договору недійсн им
за позовом ОСОБА_7
до ОСОБА_4
ТОВ "Агро-Самара"
про визнання договору недійсн им
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарськог о суду Дніпропетровської обл асті від 08.09.2009 (суддя: Л.Жукова) по зов про стягнення заборгован ості за договором купівлі-пр одажу частки в статутному фо нді товариства з обмеженою в ідповідальністю задоволени й. За позовом ТОВ "Агро-Самара" про визнання договору купів лі-продажу частки в статутно му фонді товариства з обмеже ною відповідальністю недійс ним провадження у справі при пинено. В позові ОСОБА_7 пр о визнання договору купівлі- продажу частки в статутному фонді товариства з обмеженою відповідальністю недійсним відмовлено.
Суд дійшов висновку, що позо в про стягнення заборгованос ті підлягає задоволенню на п ідставі вимог ст.ст. 526, 625, 655 ЦК Ук раїни так як взяті сторонами за договором зобов'язання по винні виконуватися належним чином відповідно до умов дог овору. Оскільки ТОВ "Агро-Сама ра" подало заяву про відмову в ід позову, тому провадження у справі в цій частині підляга є припиненню відповідно з ви могами ст. 80 ГПК України. Щодо п озовних вимог ОСОБА_7, то в ін приймав участю в зборах уч асників товариства, на яких в ирішено питання придбання ча стики, надавши відповідну зг оду про продаж частки самому товариству та відмовився ві д переважного права на її при дбання, тому права учасника т овариства оспорюваною угодо ю не порушено.
Постановою Дніпропетровсь кого апеляційного господарс ького суду від 23.11.2009 (судді: А.Лог виненко, Т.Стрелець, В.Головко ) рішення господарського суд у Дніпропетровської області від 08.09.2009 змінено. Провадження за позовом ТОВ "Агро-Самара" пр о визнання договору купівлі- продажу частки в статутному фонді товариства з обмеженою відповідальністю недійсним припинено. Провадження за по зовом про стягнення заборгов аності за договором купівлі- продажу частки в статутному фонді товариства з обмеженою відповідальністю припинено . В позові ОСОБА_7 про визна ння договору купівлі-продажу частки в статутному фонді то вариства з обмеженою відпові дальністю недійсним відмовл ено.
Постанова апеляційної інс танції в частині припинення провадження за первісним поз овом мотивована тим, що спір щ одо стягнення заборгованост і не є корпоративним і не підл ягає розгляду в господарсько му суді, оскільки регулюєтьс я нормами Цивільного кодексу України, які регулюють поряд ок виконання зобов'язань з ци вільної угоди. Та обставина, щ о об'єктом договору є корпора тивні права на характер спір них правовідносин не впливає .
Щодо позовних вимог ОСОБ А_7, то ним обрано невідповід ний спосіб захисту порушеног о права, оскільки при продажу частки з порушенням переваж ного права учасника товарист ва, учасник вправі пред'явити позов про переведення на ньо го прав та обов'язків покупця .
Позивач в касаційній скарз і просить постанову апеляцій ної інстанції скасувати з пі дстав порушення норм матеріа льного та процесуального пра ва.
Скаржник вважає, що вимоги п ро стягнення заборгованості за договором купівлі-продаж у, предметом якого є частка в г осподарському товаристві по винні розглядатися господар ським судом за правилами гос подарського судочинства, оск ільки такий спір є корпорати вним і відповідно підвідомчи м господарському суду. Право учасника товариства щодо ві дчуження частки в господарсь кому товаристві передбачено ст. 10 Закону України "Про госпо дарські товариства" є по суті реалізацією корпоративного права, а отже відноситься до к орпоративних, визначення яки х міститься в ст. 167 ГК України. Відповідний спір є таким, що п ов'язаний з діяльністю товар иства, а відмова сплатити заб оргованість порушує право на розпорядження учасника госп одарського товариства частк ою, тому такі відносини є корп оративними.
Вищий господарський суд Ук раїни у відкритому судовому засіданні дослідив матеріал и справи, доводи касаційної с карги, заслухавши представни ка скаржника, вважає, що скарг а не підлягає задоволенню, ви ходячи з наступного.
Як встановлено господарсь ким судом та вбачається з мат еріалів справи предметом спо ру за первісним позовом є заб оргованість за договором куп івлі-продажу від 17.04.2008
Предметом відповідного до говору є корпоративні права в статутному капіталі ТОВ "Аг ро-Самара" у вигляді частки, що становить 15 % статутного (скла деного) капіталу.
Позивач вважає, що його прав а порушено, оскільки відпові дач не здійснив розрахунку в обумовленій сумі та обумовл ені строки.
За змістом норми ст. 167 Господ арського кодексу України кор поративні права - це права ос оби, частка якої визначаєть ся у статутному фонді (майні) г осподарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлін ні господарською організаці єю, отримання певної частки п рибутку (дивідендів) даної ор ганізації та активів у разі л іквідації останньої відпові дно до закону, а також інші пра вомочності, передбачені зако ном та статутними документам и.
Під корпоративними віднос инами маються на увазі відно сини, що виникають, змінюютьс я та припиняються щодо корпо ративних прав.
Таким чином, реалізація уча сником господарського товар иства передбачених законом п рав учасника господарського товариства відбувається в р амках корпоративних відноси н.
Продаж учасником господар ського товариства частки в с татутному (складеному) капіт алі є одним із корпоративних прав.
Як зазначає Верховний Суд У країни у Постанові Пленуму в ід 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляд у судами корпоративних спорі в" у зв'язку з відсутністю в за конодавстві норм про спеціа льну підвідомчість (підсудні сть) спорів, пов'язаних з емісі єю цінних паперів, розміщенн ям акцій чи їх обігом, а також часток у статутному (складен ому) капіталі товариства, що в иникають між акціонерами (уч асниками) господарського тов ариства та товариством (крім передбачених пунктом 4 части ни першої статті 12 ГПК), такі по зови повинні приймати господ арські суди за правилами ста тті 1 ГПК України, тобто з урах уванням суб'єктного складу у часників спору.
Разом з тим, спірні правовід носини сторін стосуються гро шових коштів, що підлягають с платі за умовами договору ку півлі-продажу від 17.04.2008, тобто г рошового зобов'язання і не ст осуються захисту позивачем с воїх прав, що пов'язані з самою процедурою реалізації корпо ративного права.
Відтак, спірні правовіднос ини не є такими, що стосуються корпоративних прав і підвід омчі суду з врахуванням суб'є ктного складу.
Згідно з ч. 1 ст. 21 ГПК України с торонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у ста тті 1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ГПК Укр аїни підприємства, установи, організації, інші юридичні о соби (у тому числі іноземні), г ромадяни, які здійснюють під приємницьку діяльність без с творення юридичної особи і в установленому порядку набул и статусу суб'єкта підприємн ицької діяльності, мають пра во звертатися до господарськ ого суду згідно з встановлен ою підвідомчістю господарсь ких справ за захистом своїх п орушених або оспорюваних пра в і охоронюваних законом інт ересів, а також для вжиття пер едбачених цим Кодексом заход ів, спрямованих на запобіган ня правопорушенням.
Таким чином, господарські с уди вирішують спори у порядк у позовного провадження, кол и склад учасників спору відп овідає статті 1 ГПК України, а правовідносини, щодо яких ви ник спір, носять господарськ ий характер, а щодо даного вип адку виникають з корпоративн их відносин.
Оскільки спір не виникає з к орпоративних відносин та вра ховуючи, що позивачем є фізич на особа, апеляційний господ арський суд дійшов правомірн ого висновку про необхідніст ь припинення провадження у с праві в частині вимог первіс ного позову.
Згідно зі статтею 1117 Госп одарського процесуального к одексу України, переглядаючи у касаційному порядку судов і рішення, касаційна інстанц ія на підставі встановлених фактичних обставин справи пе ревіряє застосування судом п ершої чи апеляційної інстанц ії норм матеріального і проц есуального права. При цьому, к асаційна інстанція не має пр ава встановлювати або вважат и доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні а бо постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішу вати питання про достовірніс ть того чи іншого доказу, про п еревагу одних доказів над ін шими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази .
Доводи скаржника щодо х арактеру спірних правовідно син як корпоративних відхиля ються, оскільки є помилковим и, не ґрунтуються на правильн ому розумінні ст. 167 ГК України .
В частині вимог зустрічног о позову та позову ОСОБА_7 висновки апеляційного госпо дарського суду скаржником не оспорюются, тому в цій частин і оскаржуване судове рішення перевіряється касаційною і нстанцією в межах вимог скар ги і підлягає залишенню без з міни.
Виходячи з викладеного, кер уючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 ГПК Укр аїни, Вищий господарський су д України
П О С Т А Н О В И В:
Постанову Дніпропетров ського апеляційного господа рського суду від 23.11.2009 у справі № К12/122-08 господарського суду Дн іпропетровської області зал ишити без зміни, а касаційну с каргу - без задоволення.
Головуючий В.Овечкі н
судді Є. Черн ов
В. Цвігун
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2010 |
Оприлюднено | 29.03.2010 |
Номер документу | 7679637 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Чернов Є.В.
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Логвиненко Андрій Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні