Тростянецький районний суд
Вінницької області
справа № 147/78/19
номер провадження № 2/147/322/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2019 року Тростянецький районний суд Вінницької області у складі :
головуючого судді Дудікова А.В.,
при секретарі Подолян Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу №147/78/18 за позовом ОСОБА_1 до Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, треті особи: Тростянецька районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, про визнання права на земельну частку (пай),
в с т а н о в и в:
У січні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, третя особа Тростянецька районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай).
В обгрунтування позову зазначив, що він працював в КСП ім. Богдана Хмельницького, с. Четвертинівка, Тростянецького району Вінницької області з 01.10.1996 р. по 07.12.1997 р. на посаді головного бухгалтера та був членом колективного сільськогосподарського підприємства. 07.03.2000 р. КСП ім. Б.Хмельницького реорганізовано в СТОВ ім. Богдана Хмельницького. Згідно протоколу №1 звітних зборів уповноважених членів колгоспників від 01.02.1997 р. затверджено списки членів КСП, які поступили на роботу з 17.05. по 23.12.1996 р. і які одержали право на земельну частку пай. В даному списку значився позивач, однак земельна ділянка йому не видавалась та сертифікат на земельну частку (пай) він не отримував. Не виділення земельної частки (паю) ОСОБА_1 порушує його право на землю при розпаюванні земель, як колишнього члена КСП. Позивач просив визнати за ним право на земельну частку (пай) розміром 2,61 га в умовних кадастрових гектарах на території Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області та зобов`язати Четвертинівську сільську раду виділити ОСОБА_1 . земельну частку (пай) із земель резервного фонду вказаної сільської ради.
Ухвалою Тростянецького районного суду Вінницької області від 26.03.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 04.06.2019 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
05.08.2019 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив справу заслухати без участі представника Четвертинівської сільської ради, позовні вимоги визнають та заперечень не мають.
Представник Тростянецької РДА в судове засідання не з`явився. Від першого заступника голови райдержадміністрації Науменко Т.І. надійшла заява про розгляд справи без участі представника Тростянецької РДА.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області в судове засідання не з`явився. Від начальника ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, обґрунтований тим, що позивач міг і мав дізнатися про можливе порушення його права претендувати на земельну частку (пай) з 1997 року. Причини пропущення строку позовної давності він не вказав. Також зазначив, що п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 р. №720/95 передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Якщо трудові відносини з колективами виникли на підставі трудового договору, а не членства в цьому колективі, або частки в підприємстві, то вони не передбачають права на одержання у власність земельної частки (паю). Право на одержання частки землі мають лише члени таких колективів, які залишалися у ньому на час приватизації землі. В задоволенні позову ОСОБА_1 просив відмовити у повному обсязі та розглянути справу без участі представника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Згідно з частиною третьою статті 211 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності; якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно ч.ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до положень ст. 23 Земельного кодексу України в редакції 1992 року, що діяла на момент розпаювання земель, право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.
Пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Отже, право громадян, як співвласників колективної власності на землю, набувається з дня видачі в установленому порядку державного акта на право колективної власності на землю з обов`язковим додатком - списком громадян, які є членами сільськогосподарського підприємства.
Судом встановлено, що 01.10.1996 р. ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в КСП ім. Б. Хмельницького с. Четвертинівка Тростянецького району Вінницької області на посаду головного бухгалтера, звільнений із займаної посади 04.12.1997 р., що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.9).
24 грудня 1996 року було видано Державний акт на право колективної власності на землю серії КСП ім. Б. Хмельницького серії ВН №000002, що підтверджується інформацієї від 30.07.2019 р. №0-2-0.36-64/117-19, наданою відділом у Тростянецькому районі ГУ Держеокадастру у Вінницькій області .
Згідно архівного витягу №30 від 10.07.2017 р. із Протоколу №1 звітних зборів уповноважених членів колгоспників колгоспу ім. Богдана Хмельницького від 01.02.1997р. , затверджено списки членів КСП, які поступили на роботу з 17 травня по 23 грудня 1996 р. і які одержали право на земельний пай, а саме: ОСОБА_1 (а.с.5).
Отже, ОСОБА_1 був членом КСП ім.Богдана Хмельницького, в зв`язку із чим був включений до Списку громадян членів КСП ім.Богдана Хмельницького, що є Додатком № 1 до Державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до роз`яснень, даних у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ з наступними змінами та доповненнями, член колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Як вбачається з довідки Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області від 18.06.2018 року № 111, ОСОБА_1 державний акт на земельну частку (пай) не видавався (а.с.6).
06.09.2018 р. позивач звернувся до Четвертинівської сільської ради Тростянецького району із заявою, в якій просив винести рішення про виділення йому земельного паю на території Четвертинівської сільської ради розміром 2,61 га із земель запасу чи резервного фонду (а.с.14).
10.09.2018 р. отримав відповідь за №177, в якій зазначено, що на території Четвертинівської сільської ради виділено із земель резервного фонду 43,2 га для пропущених пайовиків, однак ОСОБА_1 рекомендовано в судовому порядку встановити право на земельну частку пай (а.с.13).
На території Четвертинівської сільської ради рахується 389,87 га земель резерву та 12,00 га земель запасу, які на даний час знаходяться в оренді СТОВ ім.Богдана Хмельницького, що підтверджується довідкою №110 від 18.06.2018 р. (а.с.8).
Відповідно до довідки № 31-2-036-357/147-17 від 29.08.2017 р., виданої відділом Держгеокадастру у Тростянецькому районі, по Четвертинівській сільській раді середній розмір земельної частки (паю) складає 2,61 ум. кад. га., середня грошова оцінка якого станом на 01.01.2017 р. становить 10029,42 грн. (а.с.7).
Оскільки позивач на момент розпаювання землі був членом КСП ім.Богдана Хмельницького с. Четвертинівка Тростянецького району, включений до списку громадян - членів КСП, що додавався до цього Державного акта на право колективної власності на землю, тому він набув право на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Враховуючи, що на території Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області в наявності є землі не витребуваних паїв, які можуть бути передані у власність, суд вважає, що за позивачем слід визнати право на земельну частку (пай) колишнього КСП ім. Богдана Хмельницького с. Четвертинівка у розмірі 2,61 умовних кадастрових гектара без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Четвертинівської сільської ради виділити ОСОБА_1 . земельну частку (пай) із земель резервного фонду даної сільської ради, суд зазначає наступне.
Закон України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) (далі Закон України ) визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками. Отже, зазначений закон є спеціальним щодо проведення процедури виділення земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Відповідно до ст. 2 Закону України основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Статтею 5 Закону України передбачено, що сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), зокрема розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 06 вересня 2012 року № 5245-VI внесено зміни до ЗК України, які набрали чинності з 01 січня 2013 року, цим Законом змінено суб`єктів розпорядження землями сільськогосподарського призначення та визначено, що такі повноваження перейшли до Держземагентства України, а згодом - до Держгеокадастру України.
Згідно з частиною четвертою статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Тобто законодавцем змінено компетенцію органів щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення та передано такі функції Держгеокадастру України замість державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
З огляду на викладене належним суб`єктом, який наділений правом розпорядження державними землями запасу сільськогосподарського призначення, є ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області, а не Четвертинівська сільська рада Тростянецького району.
Оскільки рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) вважається правовстановлюючим документом при реалізації права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства, - таке право повинно бути реалізовано відповідним державним органом, а тому в цій частині позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 272 273 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, третя особа Тростянецька районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, про визнання права на земельну частку (пай), - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) розміром 2,61 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на території Четвертинівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області.
В задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до або через відповідні суди, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , громадянин України, житель АДРЕСА_1 .
Відповідач - Четвертинівська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04331165, місцезнаходження якої зареєстровано за адресою: Вінницька область, Тростянецький район, село Четвертинівка, вулиця Гагаріна, 13.
Третя особа - Тростянецька районна державна адміністрація, код ЄДРПОУ 04051112, місцезнаходження якої зареєстровано за адресою: Вінницька область, Тростянецький район, смт. Тростянець, вулиця Соборна, 37.
Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 39767547, місцезнаходження якого зареєстровано за адресою: м. Вінниця, вул.Келецька, 63.
Суддя:
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2019 |
Оприлюднено | 13.09.2019 |
Номер документу | 84188146 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні