Рішення
від 21.11.2019 по справі 0440/5079/18
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2019 року Справа № 0440/5079/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н.В. за участі секретаря судового засіданняЗелецького Р.Р. за участі: представників позивача представників відповідача представника третьої особи представника третьої особи представника третьої особи представника третьої особи представника третьої особи представника третьої особи представника третьої особи представника третьої особи представника третьої особи Виборової С.Є., Погрібняка О.М. Фролова П.І., Ресенчук О.Ю., Шовкової О.Ю. Погрібняка О.М. Шелоумова В.А. Іосипової Л.Й. Галущенка В.М. Кузьменко Е.П. Біленко Л.П. Герховської Л.Г. Побережної М.О. Яценка М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Новокодацької районної організації Профспілка працівників освіти і науки України м. Дніпро в інтересах членів профспілки до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, треті особи, без самостійних вимог на предмет спору: Дніпропетровської обласної організації Профспілки працівників культури України, Соборної районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Амур-Нижньодніпровської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Шевченківської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Індустріальної районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Самарської районної організації Профспілки працівників освіти і науки, Чечелівської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Центральної районної організації Профспілки працівників освіти і науки, Громадської організації Правозахисна справа про визнання протиправним та скасування окремих пунктів наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Новокодацька районна організація Профспілка працівників освіти і науки України м. Дніпро в інтересах членів профспілки звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, треті особи, без самостійних вимог на предмет спору: Дніпропетровської обласної організації Профспілки працівників культури України, Соборної районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Амур-Нижньодніпровської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Шевченківської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Індустріальної районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Самарської районної організації Профспілки працівників освіти і науки, Чечелівської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро, Центральної районної організації Профспілки працівників освіти і науки, Громадської організації "Правозахисна справа" в якій, з урахуванням заяви про часткову відмову від позовних вимог від 20.06.2019р. просить:

- визнати протиправним і скасувати п. 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 2, 2.1, 3, 3.1, 4, 4.1, 5, 5.1, 6, 6.1, 7, 8, 8.1, 8.1.1, 8.1.2, 10 наказу директора департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради № 29 від 05.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради".

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року провадження по справі за позовом Новокодацької районної організації Профспілка працівників освіти і науки України м. Дніпро в інтересах членів профспілки закрито. Вказана ухвала була оскаржена до суду апеляційної інстанції, та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2019 року скасована, справа направлена до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

За результатами перерозподілу вказана адміністративна справа передана на розгляд судді Турлаковій Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2019 року вказану справу прийнято до свого провадження та призначено до розгляду за правилами загального провадження із призначенням підготовчого судового засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 05.02.2018 року відповідачем прийнято наказ №29 "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської місткої ради", який містить розпорядження керівникам комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих Департаменту, керівникам управлінь Департаменту, іншим працівникам департаменту провести певні організаційні дії, направлені на скорочення штатних посад в підпорядкованих Департаменту закладах. Позивач вважає, що у відповідача відсутні підстави та повноваженнями для прийняття вказаного наказу. Також, вказаним наказом, Департамент зобов`язуючи внести зміни до штатних розписів та посадових інструкцій вирішуючи питання щодо звільнення штатних посад покладає на себе функції керівників закладу, чим перевищує власні повноваження і порушує ст. 19 Конституції України. Оскільки Департамент гуманітарної політики є засновником навчальних закладів, керівники не могли не виконати вимоги листів, надісланих Департаментом до навчальних закладів із вимогою звільнити працівників. Таким чином, позивач вважає, що жодним законом України не передбачено, що виконавчі органи міської ради, в тому числі відповідач, наділений повноваженнями переглядати Типові штатні нормативи навчальних закладів і вирішувати питання скорочення штатних посад в закладах освіти, зміни істотних умов праці та затвердження посадових (робочих) інструкцій працівників закладів освіти.

Відповідач з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов в яких зазначено, що позивачем не додано доказів уповноваження Новокодацької районної організації Профспілка працівників освіти і науки України м. Дніпро на звернення з даною позовною заявою від імені всіх працівників закладів освіти м.Дніпра. Відповідач зазначає, що згідно Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015р. (надалі - "Закон №911-VIII"), органам місцевого самоврядування було надано право забезпечити скорочення працівників загальноосвітніх навчальних закладів. На виконання п. 8 Наказу № 29 створено робочу групу, яка здійснює аналіз фактичної наявності навантаження, інтенсивності праці, фактичних обсягів робіт, посадових інструкцій персоналу, штатні посади яких підлягають оптимізації. Також, типовими штатними нормативами керівникам навчальних закладів надається право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу у межах фонду оплати праці. Таким чином, Департаментом вжито усіх заходів щодо недопущення скорочення працівників освітньої сфери. Отже, видаючи оскаржуваний наказ відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією і законами України.

Представником третьої особи (Дніпропетровської обласної організації Профспілки працівників культури України) до суду надані письмові пояснення в яких позовні вимоги просив задовольнити та зазначив, що у відповідності із ст.19 Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", пунктів 6.6, 64.5 Статуту Профспілки працівників освіти і науки України від 23.11.2016 року позивач має право здійснювати представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках, і має право представляти інтереси своїх членів профспілки при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів. Також зазначає, що норма Закону № 911-19 про скорочення не надавала право саме органам місцевого самоврядування проводити особисто процедуру скорочення працівників з порушенням примірних штатних нормативів.

Представником третьої особи (Громадська організація "Правозахисна справа") до суду надані письмові пояснення в яких позовні вимоги просив задовольнити та зазначив, що позивач є належним чином зареєстрованою юридичною особою, яка діє на територіальному рівні відповідно ч. 2 ст. 4 Закону України "Про соціальний діалог в Україні", між позивачем та відповідачем укладено "Угоду між департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради та Новокадацьким районним комітетом Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпра на 2017 - 2021 роки, про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин". Посилання відповідача на п.4 ч.6 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 року не є доречним, так як зміст Наказу № 29 не містить посилань щодо виконання відповідної норми, між тим, відповідна норма закону передбачає скорочення 10% працівників загальноосвітніх навчальних закладів (крім педагогічних), а зміст Наказу № 29 передбачає скорочення саме педагогічних професій у тому числі. Таким чином, третя особа - ГО "Правозахисна справа" вважає, що оскаржуваний наказ прийнятий поза межами повноважень відповідача, є протиправним, а відповідно підлягає скасуванню.

Від третіх осіб, кожної окремо до суду надійшли письмові пояснення в яких останні просили позов задовольнити, посилаючись на доводи аналогічні за змістом, які зазначені у поясненнях Дніпропетровської обласної організації Профспілки працівників культури України та ГО "Правозахисна справа".

Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому позивач просив відхилити доводи відповідача, зазначені у відзиві та задовольнити позовну заяву в повному обсязі.

Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, в яких останній підтримав свою позицію викладену у відзиві на позов та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували.

Представники третіх осіб позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити.

Заслухавши представників позивача, представників відповідача та представників третіх осіб, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 01.04.2019р., Новокодацька районна організація Профспілка працівників освіти і науки України м. Дніпро зареєстрована як юридична особа 20.03.2000р., вид діяльності: 94.20 Діяльність професійних профспілок, члени профспілки у кількості 2730 осіб. (т.17 а.с.201).

Новокодацька районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м.Дніпра, є організаційною ланкою на територіальному (районному рівні) Дніпропетровської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, яка є організаційною ланкою Профспілки працівників освіти і науки України, відповідно до п.22.2, п.22.3 Статуту Профспілки працівників освіти і науки України, зареєстрованого Міністерством юстиції України 02.03.2000р., копія якого міститься в матеріалах справи та досліджена в судовому засіданні.

Пунктом 6.6 Статуту визначено, що Профспілка представляє права та інтереси членів Профспілки за їх дорученням при вирішенні індивідуальних трудових спорів. Представляє інтереси працівників при вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) у порядку, встановленому законодавством, направляє своїх представників для участі в роботі примирних комісій, трудових арбітражів та інших органів, які розглядають колективний трудовий спір (конфлікт). Має право представляти інтереси членів Профспілки в частині реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, міжнародних судових установ.

Дніпропетровська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України визнана такою, що підтвердила репрезентативність на територіальному рівні для участі у колективних переговорах з укладанням територіальних угод та для делегування представників до органів діалогу у відповідній галузі, що підтверджується Свідоцтвом №014-17/04-Т від 18.12.2017р. (т.3 а.с.96).

В матеріалах справи наявні, досліджені в судовому засіданні, заяви працівників закладів освіти у кількості 22шт., в яких останні просять на період роботи в закладах освіти щомісячно утримувати профспілкові внески в розмірі 1% від заробітної плати. (т.15 а.с.138-159).

Згідно з довідкою від 15.08.18р., виданою головою Новокодацької районної організації Профспілки працівників освіти і науки у м.Дніпро, працівники є членами Новокодацької районної організації Профспілки працівників освіти і науки України у м. Дніпро. Список додається. Додаток №2 до звернення від 11.06.2018р. містить перелік осіб з ПІБ та підписами. (т.3 а.с.97, 105).

Судом досліджені наявні в матеріалах справи копії заяв від 12-13.09.2018р. працівників дошкільних навчальних закладів (46 осіб) що займають посади музичних керівників (членів вказаної Профспілки), які звернулися до Голови Новокодацької районної організації Профспілки працівників освіти та науки України, в яких зазначено, що їхні посади підлягають частковому скороченню шляхом змін умов праці, на підставі наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 29 від 25.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради", у зв`язку з чим, просять вжити всіх можливих заходів для того, щоб не допустити незаконного скорочення посади музичного керівника шляхом зміни істотних умов праці та незаконного звільнення працівників освітньої сфери (т.2 а.с.224-247, т.3 а.с.1-27).

На підтвердження вказаних заяв останніми надані Попередження про зміни в організації виробництва і праці від 10.09.2018р. музичному керівнику ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.32 КЗпП України та наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 29 від 25.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради"(т.2, а.с.225); Повідомлення від 31.08.2018р. музичному керівнику ОСОБА_9 на виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 29 від 25.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради"; Наказ № 80-К/ТР від 03.09.2018р. Про зміну в організації праці та навантаження праці музичних керівників, на виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 29 від 25.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради", ст.32 КЗпП України.

Судом встановлено, що директором департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради прийнято наказ № 29 від 05.02.2018 року "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" (надалі - Наказ №29), з метою раціонального та ефективного використання бюджетних коштів, розпорядником яких є департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради, створення належних умов пожежної та техногенної безпеки, вирішення питань, пов`язаних з аварійними ситуаціями у комунальних закладах та на підприємствах, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, копія якого наявна в матеріалах справи. (т.1 а.с.25-27).

Так зокрема згідно вказаного Наказу №29, керівникам комунальних закладів та підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради:

п.1.1 Провести скорочення штатних посад спеціалістів адміністративного та допоміжного персоналу, вакантних станом на 01.02.2018р. до 05.02.2018р.;

п.1.2 Провести оптимізацію штатної кількості працівників за посадою гардеробник до 31.03.2018р.;

п.1.3 Надати відділу технічного нагляду департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради пропозиції щодо організації місць зберігання верхнього одягу учнів, вихованців, відвідувачів закладів (індивідуальні та класні шафи для одягу тощо);

п.1.5 Провести оптимізацію численності працівників за штатними посадами машиністів з прання та кастелянок. Функції кастелянок покласти на машиністів з прання, враховуючи суміжність посадових обов`язків вказаних посад. Відділу кадрового та організаційно-документального забезпечення розробити типову посадову інструкцію машиніста з прання у рахуванням функціоналу кастелянки до 01.05.2018р.;

п.1.6 Провести оптимізацію численності працівників за штатними посадами адміністративно-господарського, технічного та молодшого обслуговуючого персоналу згідно з додатком 1 шляхом приведення у відповідність штатних розписів із запровадженням (замість вказаних у додатку 1 посад) типової штатної одиниці - завідувач господарства, з урахуванням проектних потужностей закладів. Відділу кадрового та організаційно-документального забезпечення розробити типову посадову інструкцію завідувача господарства. Включити до посадової інструкції завідувача господарства функції щодо дрібного ремонту приміщень, меблів і обладнання, усунення незначних несправностей та ушкоджень. Провести роз`яснювальну роботу з працівниками, які займають вищезазначені посади (Додаток 1), щодо можливості працевлаштування за переведенням до комунальних підприємств або аварійних служб міста з дотриманням вимог п.5 ст.36 КЗпП України до 15.06.2018р.;

п.1.7 Провести оптимізацію численності працівників за посадою сторож у комунальних закладах і підприємствах, де здійснюється охорона відповідною організацією. Відділу технічного нагляду, відділу планування та аналізу виконання бюджету департаменту розробити єдину модель охорони для закладів та комунальних підприємств з урахуванням галузевих особливостей. Відділу кадрового та організаційно-документального забезпечення розробити типову посадову інструкцію сторожа до 15.06.2018р.;

п.2 Керівникам управлінь вивчити питання оптимізації штатних посад двірників;

п.2.1 За результатами вивчення питання надати відповідні аргументовані пропозиції директору департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до 01.06.2018р.;

п.3 Керівнику управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради вивчити питання щодо оптимізації штатних посад у підпорядкованих закладах (додаток 2 до Наказу №29) до 01.06.2018р.;

п.3.1 За результатами вивчення питання надати відповідні аргументовані пропозиції директору департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до 01.07.2018р.;

п.4 Керівнику управління культури департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради вивчити питання щодо оптимізації штатних посад у підпорядкованих закладах додаток 3) до 01.06.2018р.;

п.4.1 За результатами вивчення питання надати відповідні аргументовані пропозиції директору департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до 01.07.2018р.;

п.5 Керівнику управління спорту департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради вивчити питання щодо оптимізації штатних посад у підпорядкованих закладах (додаток 4) до 01.06.2018р.;

п.5.1 За результатами вивчення питання надати відповідні аргументовані пропозиції директору департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до 01.07.2018р.;

п.6 Керівнику управління молоді департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради вивчити питання щодо оптимізації штатних посад у підпорядкованих закладах (даток 5) до 01.06.2018р.;

п.6.1 За результатами вивчення питання надати відповідні аргументовані пропозиції директору департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до 01.07.2018р.;

п.7 Головному бухгалтеру централізованої бухгалтерії департаменту гуманітарної політик Дніпровської міської ради ОСОБА_3 . вносити зміни до штатних розписів закладів, які обслуговуються централізованою бухгалтерією департаменту гуманітарної політик Дніпровської міської ради, у зазначені терміни шляхом оптимізації штатних посад, відповідно до п.1.1, 1.2, 1.4., 1.5, 1.6, 1.7, 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1 Наказу №29;

п.8 З метою виконання п.1-7 цього наказу, для проведення перевірки та аналізу фактичної наявності, навантаження, інтенсивності праці, фактичних обсягів робіт, посадових інструкцій персоналу, штатні посади яких підлягають оптимізації, створити робочу групу у складі: голова комісії Баляй Світлана Борисівна, начальник управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; секретар комісії Тарабанова Інна Вікторівна, заступник начальника відділу організаційної та кадрової роботи департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; члени комісії: Салогуб Оксана Володимирівна, заступник начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, Ковальчук Лариса Миколаївна, заступник начальника управління молоді позашкільної освіти та національно-патріотичного виховання департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; Сабарня Вероніка Григорівна, заступник начальника управління спорту департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; Кудряшова Людмила Василівна, заступник начальника управління - начальник відділу культурно-мистецьких заходів управління культур департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; Сидоренко Дар`я Сергіївна, начальник відділу планування та аналізу виконання бюджету департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; Чайковська Тетяна Миколаївна, заступник головного бухгалтера з економічних питань - начальник відділу планування та аналізу виконання бюджету централізованої бухгалтерії департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; Янушкевич Тетяна Вацлавівна, керівник інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради (за згодою); Назаренко Вікторія Олександрівна , заступник начальника відділу інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради (за згодою);

п.8.1 Робочій групі:

п.8.1.1 Здійснити перевірку та аналіз фактичної наявності, навантаження, інтенсивності праці, фактичних обсягів робіт, посадових інструкцій, персоналу, штатні посади яких підлягають оптимізації;

п.8.1.2 Після виконання завдань, зазначених у п. 8.1.1 цього наказу, надати пропозиції директору департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради щодо зміни штатних розписів закладів, підпорядкованих департаменту до 28.02.2018р.;

п.10 Керівникам закладів, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, які ведуть самостійну фінансову діяльність, вносити зміни до штатних розписів у зазначені терміни шляхом оптимізації штатних посад відповідно до п.1.1, 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1 цього наказу.

Відповідно до Листа департаменту гуманітарної політики управління освіти Дніпровської міської ради "Про оптимізацію посад" №7/5-339 від 22.02.2018р.копія якого міститься в матеріалах справи, адресованого керівникам закладів загальної середньої освіти, на виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради від 05.02.2018 №29 "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" останнім необхідно:

- попередити не пізніше 26.02.2018 про наступне вивільнення відповідно до п.1 ст. 40 КЗпП України 26.04.2018 інженерів-електронників;

- попередити не пізніше 26.02.2018 про наступне вивільнення відповідно до п.1 ст. 40 КЗпП України 26.04.2018 працівників відповідно до додатку 1 вищезазначеного наказу (електрик, електромонтер, підсобний робітник, робітник по ремонту, слюсар-електрик, сантехнік, слюсар-електромонтер, слюсар-сантехнік);

- на виконання ст.32 КЗпП України попередити не пізніше 26.02.2018 про зміни в організації виробництва і праці з 26.04.2018 наступних працівників: завгоспа, завідувача господарства, заступника директора з господарської роботи, заступника директора по адміністративно-господарські роботі. (т.3 а.с.167-172).

Згідно Листа департаменту гуманітарної політики управління освіти Дніпровської міської ради №7/5-547 від 20.03.2018р. адресованого керівникам закладів освіти, у зв`язку із запровадженням змін в організації харчування дітей у закладах освіти шляхом закупівлі послуг із харчування на умовах аутсорсінгу, що передбачає передачу функцій працівників харчоблоку, медичної сестри з дієтичного харчування організації, яка надає відповідні послуги, останнім необхідно;

- попередити 21.03.2018 медичних сестер з дієтичного харчування пре наступне вивільнення 21.05.2018 відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України;

- процедуру вивільнення працівників здійснити з дотриманням вимог ст. 49-2 КЗпП України.

Згідно Листа департаменту гуманітарної політики управління освіти Дніпровської міської ради "Про оптимізацію окремих посад" №7/5-713 від 04.04.2018р. адресованого керівникам закладів освіти, на виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради від 05.02.2018 № 29 "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" останнім необхідно:

- у зв`язку із залишенням у штатних розписах закладів освіти посади бібліотекаря з навантаженням, яке залежить від контингенту учнів закладу, у разі необхідності попередити не пізніше 05.04.2018 про наступне звільнення відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України 05.06.2018 завідувачів бібліотекою, або про переведення їх на посаду бібліотекаря відповідно до ст.32 КЗпП України;

- попередити не пізніше 05.04.2018 про зміни в організації праці відповідно до ст. 32 КЗпП України з 05.06.2018 бібліотекарів;

- попередити не пізніше 05.04.2018 про наступне звільнення відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України 05.06.2018 інструкторів з фізкультури (окрім спеціалізованих закладів дошкільної освіти);

- попередити не пізніше 05.04.2018 про зміни в організації праці відповідно до ст. 32 КЗпП України з 05.06.2018 музичних керівників, у зв`язку із покладанням на них обов`язків інструктора з фізкультури, з навантаженням, яке залежить від кількості груп у закладі дошкільної освіти;

- попередити не пізніше 05.04.2018 про зміни в організації праці відповідно до ст. 32 КЗпП України з 05.06.2018 старших медичних сестер, медичних сестер, медсестер басейну.

Згідно Листа департаменту гуманітарної політики управління освіти Дніпровської міської ради "Про оптимізацію посади інструктора з фізкультури" №7/6-850 від 17.04.2018р. адресованого керівникам закладів дошкільної освіти, навчально-виховних комплексів (об`єднань), зазначено: Управлінням освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради ретельно проаналізовано освітній рівень та посадові обов`язки музичного керівника, інструктора з фізкультури, вихователя заклад) дошкільної освіти. Музичний керівник не має достатньої підготовки для виконання обов`язків інструктора з фізкультури. Вихователі, відповідно до здобутої освіти, володіють знаннями необхідними для проведення занять з фізичного виховання.

Враховуючи вищезазначене, рекомендовано виконання обов`язків інструктора з фізкультури покласти на вихователів, у зв`язку з чим попередити їх про зміни в організації виробництва з 17.06.2018 відповідно ст. 32 КЗпП України.

Звернуто увагу, що при складанні штатних розписів, буде враховано особливості кожного закладу дошкільної освіти (спеціалізований, із спеціалізованими групами, наявність басейну тощо).

Згідно Листа департаменту гуманітарної політики управління освіти Дніпровської міської ради "Про оптимізацію окремих посад" №7/5-911 від 24.04.2018р. адресованого керівникам закладів дошкільної освіти, навчально-виховних комплексів, зазначено: на виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради від 05.02.2018 № 29 "Про оптимізацію штатних розписів комунальних' закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради", останнім необхідно попередити працівників, які працюють на посаді діловода, про зміни в навантаженні з 25.06.2018 відповідно до ст. 32 КЗпП України. Слід зазначити, що у штатних розписах закладів дошкільної освіти, в яких було передбачено посаду діловода, зберігається 0,25 ставки, але не більше 0,5 ставки вищезазначеної посади.

Згідно Листа департаменту гуманітарної політики управління освіти Дніпровської міської ради №7/5-1150 від 18.05.2018р. адресованого керівникам закладів освіти, зазначено: у зв`язку із запровадженням змін в організації прибирання територій шляхом закупівлі послуг на умовах аутсорсиигу, цю передбачає передачу функцій двірника організації, яка буде надавати відповідні послуги, останнім необхідно:

- попередити 21,05.2018 двірників про наступне звільнення 23.07.2018 відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України;

- процедуру вивільнення працівників здійснити s дотриманням вимог ст.49-2 КЗпП України.

В матеріалах справи також наявні копії штатних розписів комунальних закладів освіти станом на 03.05.2018р.-26.06.2018р. у кількості 31од., які підписані (складені) керівниками (директорами) таких закладів, погоджені головним бухгалтером департаменту, заступником головного бухгалтера з економічних питань - начальником відділу планування та аналізу виконання бюджету, та затверджені Директором департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Сушко К.А (т.3 а.с.189-239).

Крім того, в матеріалах справи наявні, досліджені судом, копії штатних розписів закладів освіти міста (дошкільні та шкільні навчальні заклади), які підписані (складені) начальником управління освіти департаменту гуманітарної політики ДМР, керівником закладу (директором школи), головним бухгалтером Департаменту, начальником відділу ЦБ Департаменту та затверджені директором департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (т.3 а.с.178 - 239, т.4 а.с.30 - 250, т.5 а.с.176 - 249, т.6 а.с.1- 250, т.7 а.с.1 -250, т.8 а.с. 1 - 250, т.9 а.с.1 - 250, т.10 а.с.1 - 196).

Рішенням Дніпропетровської міської ради №40/15 від 20.10.2016р. затверджено Положення про департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради (надалі - Положення). Згідно з Положенням Департамент є виконавчим органом Дніпровської міської ради, є юридичною особою публічного права, якому в сфері освіти належать повноваження контролю за дотриманням законодавства у галузі освіти, Державного стандарту початкової загальної освіти, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти та дошкільної освіти відповідними навчальними закладами усіх типів і форм власності міста Дніпра і має право видавати у межах своєї компетенції накази, які є обов`язковими для виконання структурними підрозділами та підприємствами, установами, організаціями і закладами, підпорядкованими департаменту, їх посадовими особами.

Фінансування закладів освіти підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради відбувається за рахунок освітньої субвенції та коштів місцевого бюджету у відповідності до ст.103 Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету міністрів України № 1088 від 27.12.2017, постанови Кабінету міністрів України № 6 від 14.01.2015 року.

Згідно листів відповідних державних органів зазначено, що на депозитних рахунках міста Дніпра є кошти територіальної громади міста Дніпра (т.1 а.с.182 - 222, 223 - 239, т.2 а.с.1- 9, 27 - 41, 107, 249). У листі Дніпровської міської ради №2/18-106 від 15.06.2018 року (т.1 а.с.190) наводиться інформація, що станом на 15.06.2018 року на депозитних рахунках Дніпровської міської ради розміщено 185 мільйонів гривень, коштів територіальної громади міста.

Також судом були досліджені листи про необхідність збільшення освітньої субвенції від 11.06.2018 року, від 11.04.2018 року, від 09.02.2018 року; від 13.06.2018 року; копія лімітної довідки станом на 21.07.2018 року, Лист МФУ від 26.02.2018 року, зміст яких передбачає: затверджений обсяг освітньої субвенції м. Дніпру на 2018 рік у сумі 871,5 млн. грн.. забезпечує потребу у коштах на 93,2%, внаслідок чого на 62,7 млн. грн., не забезпечено видатки на підвищення з 01.01.2018 на 10 % посадового окладу (ставки заробітної плати) певних категорій педагогічних працівників згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 01.01.2018 №22 "Про підвищення оплати праці педагогічним працівникам".

Відповідно до рішення Дніпровської міської ради № 24/15 "Про передачу об`єктів нерухомого майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів навчальних закладів міста з балансу відділів освіти районних у місті рад на баланс Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" від 20.10.2016 року, рішення № 33/15 "Про підпорядкування комунальних закладів Дніпровської міської ради виконавчим органам Дніпровської міської ради" від 20.10.2016 року, наказу директора Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради №241 "Про підпорядкування та передачу навчальних закладів міста на баланс Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" від 25.10.2016 року заклади загальної середньої освіти, позашкільні заклади освіти, дошкільні заклади освіти міста Дніпро, підпорядковані Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради а майно даних закладів перебуває на балансі Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

В листах Міністерства фінансів України №07010-05-5/12419 від 08.05.2019р. та №07010-07-21/24561 від 20.09.2018р. зазначено, що в подальшому з метою уникнення ситуацій з виникненням незабезпеченості у видатках на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої та поступового відходу від практики здійснення наближення та перерозподілу освітньої субвенції, місцеві органи влади мають забезпечити, зокрема:

- упорядкування структури штатної чисельності працівників у межах затверджених асигнувань на оплату праці, не допускаючи збільшення такої чисельності;

- вжиття заходів щодо оптимізації існуючої мережі бюджетних установ, зокрема закладів загальної середньої освіти, та приведення її у відповідність до фінансового ресурсу;

- приведення фактичної наповнюваності класів закладів загальної середньої освіти до розрахункової наповнюваності;

- перегляд розмірів надбавок та доплат, встановлення яких передбачається від мінімального до максимального розмірів. (т.18 а.с.7-12).

Державною службою якості освіти у період з 4 по 6 вересня 2018 року (т.15, а.с.207-210) було проведено вивчення роботи Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, за результатами якого складена Довідка про результати вивчення роботи департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради з питань, порушених у зверненнях народного депутата України Денисенка А.С .

У вищевказаній Довідці за результатами вивчення роботи Департаменту вказано: "Підтвердився також факт перевищення Департаментом визначених законодавством повноважень під час видання наказу від 05.02.2018 №29 "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради", яким керівникам комунальних закладів освіти було наказано провести скорочення штатних розписів та здійснити оптимізацію чисельності працівників за штатними посадами (статті 26, 66 Закону України "Про освіту").

Крім того, згідно вказаної Довідки зазначено, що факти перевищення визначених законодавством повноважень мали місце у червні - липні 2018 року під час затвердження директором Департаменту штатних розписів закладів загальної середньої освіти (стаття 45 Закону України "Про загальну середню освіту")". Зважаючи на вищевикладене, можливо зробити висновок що департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради порушено вимоги законодавства в управлінській діяльності, зокрема ним перевищено визначені законодавством повноваження у частині кадрового забезпечення закладів освіти.

Судом задоволено клопотання позивача про виклик свідка, та опитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 яка пояснила, що вона є директором КЗО "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №402 комбінованого типу" ДМР. На виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради № 29 від 05.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" нею було прийнято наказ "Про попередження працівника дошкільного закладу №402 про скорочення штатів" №43-к/тр від 05.04.2018р., яким попереджено про вивільнення з 05.06.2018р. на підставі п.1 ст.40 КЗпП України ОСОБА_7 (інструктор з фізкультури) та наказом №78к/тр від 01.06.18р. вивільнено вказаного працівника. Вона не мала права не виконувати Наказ № 29 від 05.02.2018р.

З метою дотримання принципу рівності сторін, судом також задоволено клопотання відповідача та допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_8 яка пояснила, що вона працює директором КЗО "НВК №111 "СШ ДНЗ" ДМР, що нею, як керівником закладу складалися та затверджувалися штатні розписи, проте був період коли затвердження штатного розпису здійснювалось Департаментом. Наказ № 29 від 05.02.2018р. для неї був обов`язковим, у зв`язку з чим, всі працівники з ним були ознайомлені та було запропоновано інші посади, але одну особу було скорочено, оскільки вона відмовилася від запропонованої посади.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною 3 статті 36 Конституції України визначено, що громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об`єднують громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлюються виключно цією Конституцією і законами України.

За визначеннями, наведеними в ст.1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV (далі - Закон № 1045-XIV), професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадянська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).

Первинна організація профспілки - добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.

Член профспілки - особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.

За приписами ч. 1 ст. 2 Закону № 1045-XIV професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.

Відповідно до ст. 7 Закону № 1045-XIV членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.

Частиною 2 статті 11 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" встановлено, що статус первинних мають профспілки чи організації профспілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, навчальному закладі або об`єднують членів профспілки, які забезпечують себе роботою самостійно чи працюють на різних підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілки, їх об`єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об`єднаннями громадян.

При цьому статтею 3 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" визначено сферу дії цього закону, яка поширюється на діяльність профспілок, їх організацій, об`єднань профспілок, профспілкових органів і на профспілкових представників у межах їх повноважень, на роботодавців, їх об`єднання, а також на державні органи та органи місцевого самоврядування.

Закон України "Про освіту" від 05.09.2017 року, № 2145-VIII (далі - Закон України № 2145-VIII), регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.

Новелою якого є право закладу освіту (суб`єкта освітньої діяльності) на автономію, тобто право на самоврядування, яке полягає в його самостійності, незалежності та відповідальності у прийнятті рішень щодо академічних (освітніх), організаційних, фінансових, кадрових та інших питань діяльності, що провадяться в порядку та межах, визначених законом (стаття 1 Закону України "Про освіту").

Згідно п.1 ч.1. ст.1 вказаного Закону терміни вживаються в такому значенні: 1) автономія - право суб`єкта освітньої діяльності на самоврядування, яке полягає в його самостійності, незалежності та відповідальності у прийнятті рішень щодо академічних (освітніх), організаційних, фінансових, кадрових та інших питань діяльності, що провадиться в порядку та межах, визначених законом.

Ч.1,2,3 ст.2 Закону України "Про освіту" передбачено, що законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

Підзаконні нормативно-правові акти не можуть звужувати зміст і обсяг конституційного права на освіту, а також визначених законом автономії суб`єктів освітньої діяльності та академічних свобод учасників освітнього процесу.

Листи, інструкції, методичні рекомендації, інші документи органів виконавчої влади, крім наказів, зареєстрованих Міністерством юстиції України, та документів, що регулюють внутрішню діяльність органу, не є нормативно-правовими актами і не можуть встановлювати правові норми.

Суб`єкт освітньої діяльності має право самостійно приймати рішення з будь-яких питань у межах своєї автономії, визначеної цим Законом, спеціальними законами та/або установчими документами, зокрема з питань, не врегульованих законодавством.

При цьому, ст. 23 Закону України "Про освіту" передбачено гарантування державою академічної, організаційної, фінансової, і кадрової автономії закладів освіти. Обсяг автономії закладів освіти визначається цим Законом, спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

У відповідності до ст. 24 Закону України "Про освіту" коло суб`єктів, які здійснюють управління закладом освіти в межах повноважень: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України "Про освіту" засновник закладу освіти або уповноважена ним особа: затверджує установчі документи закладу освіти, їх нову редакцію та зміни до них; укладає строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти; розриває строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти з підстав та у порядку, визначених законодавством та установчими документами закладу освіти; затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти; здійснює контроль за дотриманням установчих документів закладу освіти; забезпечує створення у закладі освіти інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування; здійснює контроль за недопущенням привілеїв чи обмежень (дискримінації) за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками; реалізує інші права, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти.

Згідно із ч.3 ст. 25 Закону України "Про освіту" засновник або уповноважена ним особа не має права втручатися в діяльність закладу освіти, що здійснюється ним у межах його автономних прав, визначених законом та установчими документами.

У ч.1 ст. 26 Закону України "Про освіту" визначено, що керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти. Повноваження (права і обов`язки) та відповідальність керівника закладу освіти визначаються законом та установчими документами закладу освіти. Керівник є представником закладу освіти у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законом та установчими документами закладу освіти.

Ч.3 ст. 26 Закону України "Про освіту" визначено повноваження керівника закладу освіти, який організовує діяльність закладу освіти; вирішує питання фінансово-господарської діяльності закладу освіти; призначає на посаду та звільніє з посади працівників, визначає їх функціональні обов`язки; забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм; забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти; забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю закладу освіти; сприяє та створює умови для діяльності органів самоврядування закладу освіти; сприяє здоровому способу життя здобувачів освіти та працівників закладу освіти; здійснює інші повноваження, передбачені законом та установчими документами закладу освіти.

Частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Одним з власних повноважень виконавчих органів місцевих рад, що передбачні статтею 32 зазначеного закону, є управління закладами освіти, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів.

Відповідно до частини 4 статті 77 Бюджетного кодексу України місцеві ради при затвердженні відповідних бюджетів мають враховувати у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати.

Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначено частиною другою статті 66 Закону України "Про освіту", відповідно до якої районні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої освіти академічного спрямування (міські ради міст з населенням більше 50 тисяч - самостійно; міські ради міст з населенням менше 50 тисяч - за погодженням з обласною радою); мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх; закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами); забезпечують доступність дошкільної та середньої освіти для всіх громадян, які проживають на відповідній території, та вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті; забезпечують та фінансують підвезення учнів і педагогічних працівників до закладів початкової та базової середньої освіти і у зворотному напрямку (у разі потреби - транспортними засобами, пристосованими для перевезення осіб, які пересуваються на кріслах колісних); ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; забезпечують рівні умови розвитку закладів освіти всіх форм власності; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

Відповідно до частини другої статті 64 Закону України "Про освіту" акти центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, прийняті в межах його повноважень, є обов`язковими до виконання державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать заклади освіти, а також закладами освіти незалежно від форми власності.

Спеціальними законами у галузі освіти надано право центральному органу виконавчої влади у сфері освіти і науки затверджувати Типові штатні нормативи Типові навчальні плани, інші нормативні акти, що спрямовані на здійснення освітнього процесу для здобуття дітьми та учнями відповідного рівня освіти відповідно до державних стандартів.

Згідно п.26 ст.1 Закону України "Про освіту" спеціальні закони - закони України "Про дошкільну освіту", "Про загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про вищу освіту".

Статтею 45 Закону України "Про загальну середню освіту" передбачено: штатні розписи державних і комунальних закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і типів затверджуються керівником закладу загальної середньої освіти на підставі Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.

Штатні розписи державних і комунальних закладів спеціалізованої освіти затверджуються керівниками відповідних закладів на підставі Типових штатних нормативів закладів спеціалізованої освіти, затверджених центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідних сферах.

Штатні розписи приватних і корпоративних закладів загальної середньої освіти встановлюються засновником (засновниками).

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України "Про дошкільну освіту" штатні розписи державних і комунальних закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування і типу встановлюються відповідним органом управління освітою на основі Типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 2 Наказу Міністерства освіти у науки України від 06.12.2010 №1205 "Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів", керівникам закладів надається право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу, в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Заміна посад працівників може здійснюватися лише в межах однієї категорії (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо) персоналу.

Згідно пункту 2 Наказу Міністерства освіти у науки України від 04.11.2010 №1055 "Про затвердження Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів" керівникам дошкільних навчальних закладів надається право у разі виробничої необхідності змінювати штати або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для цього закладу, в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Заміна посад працівників може здійснюватись лише в межах однієї категорії персоналу (педагогічний, господарсько-обслуговуючий).

Відповідно до пункту 3 наказу Міністерства освіти і науки України від 04 листопада 2010 року № 1055 "Про затвердження Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів" саме керівникам дошкільних навчальних закладів наказано привести штатні розписи у відповідність до цього наказу. У разі виробничої необхідності за рахунок спеціального фонду дошкільними навчальними закладами можуть бути введені додаткові посади.

Відповідно до пункту 2 Наказу Міністерства освіти у науки, молоді та спорту України від 31.10.2012 №1230 "Про затвердження Типових штатних нормативів в закладах позашкільної освіти" керівникам позашкільних навчальних закладів надати право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу, у межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Заміна посад працівників може здійснюватись лише у межах однієї категорії (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо) персоналу.

Щодо посилання відповідача на відсутність повноважень позивача на звернення з даним позовом, суд зазначає, що у відповідності із ст.19 Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", пунктів 6.6, 6.5 Статуту Профспілки працівників освіти і науки України від 23.11.2016 року позивач має право здійснювати представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках, і має право представляти інтереси своїх членів профспілки при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів.

В матеріалах справи містяться заяви працівників закладів освіти, в яких останні просять прийняти їх до Профспілок та на період роботи в закладах освіти щомісячно утримувати профспілкові внески в розмірі 1% від заробітної плати.

Крім того, досліджені судом копії заяв від 12-13.09.2018р. працівників дошкільних навчальних закладів (46 осіб) що займають посади музичних керівників (членів вказаної Профспілки), які звернулися до Голови Новокодацької районної організації Профспілки працівників освіти та науки України, на підтвердження яких надані Попередження про зміни в організації виробництва і праці від 10.09.2018р. музичному керівнику ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.32 КЗпП України та наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 29 від 25.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради"(т.2, а.с.225); Повідомлення від 31.08.2018р. на виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 29 від 25.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради"; Наказ № 80-К/ТР від 03.09.2018р. Про зміну в організації праці та навантаження праці музичних керівників, на виконання наказу департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 29 від 25.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради", ст.32 КЗпП України.

Таким чином, посилання відповідача щодо відсутності права у позивача на звернення до суду з даним позовам є необґрунтованими, та підтверджується також наступними доказами наявними в матеріалах справи: копія Статуту Профспілки працівників освіти і науки України; копія Постанови VI пленуму обласного комітету Профспілки працівників освіти і науки України № Пл. VI -4 від 14.03.2018 року; Витяг з протоколу загальних зборів голів районних організацій Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро від 21.04.2018 року; Інформаційна довідка від 05.09.2018 року.

Щодо посилання відповідача у відзиві на п. 4 ч. 6 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015р. (надалі - "Закон №911-VIII"), де органам місцевого самоврядування було надано право забезпечити скорочення працівників загальноосвітніх навчальних закладів (крім педагогічних) щонайменше на 10%, то суд зазначає що наказом Міністерства освіти і науки України "Про деякі питання формування штатних нормативів" №433 від 13.04.2016р. було наказано саме : "…1. Керівникам навчальних закладів та установ освіти… забезпечити у 2016 році скорочення керівного, адміністративного, управлінського, господарсько - обслуговуючого персоналу, водіїв, робітників, які обслуговують громадські будівлі на 10 відсотків".

Суд звертає увагу, що оскаржуваний наказ департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради № 29 від 05.02.2018р. не містить будь-яких посилань на вказану норму Закону, як підставу для його прийняття. Крім того з огляду на зміст відзиву відповідача та заперечень на відповідь на відзив, відповідач не заперечує відсутності у нього права на скорочення чи звільнення штатних посад комунальних закладів і підприємств підпорядкованих департаменту, а зазначає лише про наявність повноважень сфері управління підпорядкованих закладів освіти на право надання керівникам підпорядкованих закладів освіти наказів щодо проведення оптимізації штатних розписів, а із положень про типові штатні розписи вбачається що штатні розписи закладів освіти можуть бути змінені.

Доводи відповідача з посиланням на те, що оскаржуваний наказ є актом індивідуальної дії та втратив чинність шляхом його скасування, у зв`язку з чим, скасування наказу не призведе до поновлення порушених прав позивача із посиланням на п.5 Рішення Конституційного Суду України від 22.04.2008р. №9-рп/2008 в справі №1-10/2008 та практику Верховного Суду по справі №804/587/18 постанова від 14.03.2019р., судом не приймаються, оскільки оцінка вказаним обставинам була надана судом апеляційної інстанції в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 07.02.2019р. №0440/5079/18, по вказаній справі, скасовуючи ухвалу суду першої інстанції про закриття провадження у справі.

Крім того, постанова Верховного Суду по справі №804/587/18 від 14.03.2019р. за позовом ТОВ "Агат" до Головного управління Державної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, скасування наказу та податкових повідомлень-рішень містить інший предмет спору та до спірних правовідносин не підлягає застосуванню.

Надаючи оцінку оскаржуваному наказу в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування п. 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 2, 2.1, 3, 3.1, 4, 4.1, 5, 5.1, 6, 6.1, 7, 8, 8.1, 8.1.1, 8.1.2, 10 в частині п.1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1 наказу директора департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради № 29 від 05.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" в межах його обґрунтування позивачем, суд зазначає що останній містить накази провести оптимізацію штатної кількості працівників за окремими посадами та розпорядження керівникам структурних підрозділів підпорядкованих позивачу - управлінь освіти, культури, спорту, молоді департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, та відділам провести певні організаційні дії, направлені на оптимізацію штатних посад в підпорядкованих Департаменту закладах.

Вказані дії, згідно змісту оскаржуваного наказу, слід провести шляхом вивчення питань та надання аргументованих пропозицій, створення робочої групи, здійснення перевірки та аналізу фактичної наявності навантаження, інтенсивності праці фактичних обсягів робіт, окремих посад закладів підпорядкованих департаменту.

Разом з тим, повноваження органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначено частиною другою статті 66 Закону України "Про освіту", а у відповідності до ст. 24 Закону України "Про освіту" до кола суб`єктів, які здійснюють управління закладом освіти в межах повноважень віднесені: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.

Також згідно із пунктом 2.3.2 Положення про Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради затвердженого рішенням Дніпровської міської ради № 40/15 від 20.10.2016 року відповідач здійснює управління підпорядкованих підприємств установами організаціями, закладами освіти, культури, фізичної культури і спорту, організовує їх матеріально-технічне та фінансове забезпечення.

Фактично оспорюваний наказ № 29 від 05.02.2018 року містить внутрішні по Департаменту розпорядження щодо проведення оптимізації роботи та штатних посад в підпорядкованих установах, водночас самі по собі оспорювані пункти, окрім п.1.1, п.7, п.10 в частині п.1.1 не створили негативних наслідків, про які було зазначено позивачами та третіми особами.

Таким чином на думку суду, вказані пункти оскаржуваного рішення відповідають змісту повноважень відповідача і не можуть безпосередньо порушувати права та охоронювані законом інтереси позивача, чи осіб для захисту інтересів яких останній звернувся до суду.

Суд звертає увагу, що позивач звернувся до суду з вимогою саме щодо визнання протиправним та скасування окремих пунктів наказу № 29 від 05.02.2018 року і обмежився лише нею. Тобто, фактично визначаючи такий шлях захисту порушеного права, позивач вважає, що скасуванням оспорюваних пунктів наказу ним буде досягнуто мети звернення до суду, а саме поновленням на роботі працівників закладів освіти, які були скорочені (звільнені).

Проте оскаржуване рішення в цій частині не застосовується безпосередньо до позивача або працівників, що звернулись до профспілки, а у останніх виникають правовідносини безпосередньо з керівником закладу освіти. При цьому суд зауважує, що позивач не є роботодавцем педагогічних працівників, чи спеціалістів адміністративного та допоміжного персоналу для захисту прав яких позивач звернувся до суду.

У відповідності до правової позиції, викладеної зокрема у постановах Верховного Суду від 07 лютого 2019 року (справа №144/1883/15-а), від 31 січня 2018 року (справа 802/2678/15-а), навіть порушення вимог закону діями суб`єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов`язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.

Зазначені позивачем негативні наслідки настали внаслідок прийняття інших актів та вчинення дій відповідними посадовими особами, які не є предметом дослідження в цій справі і в окремій частині не можуть розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки стосуються трудових прав працівників.

Суд зазначає, що звільнені внаслідок скорочень працівники не були позбавлені права звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.

Також, суд звертає увагу, що зазначені пункти оскаржуваного наказу не містять посилань щодо вивільнення, скорочення чи звільнення працівників закладів освіти, а несуть аналітично-організаційний характер фактичної наявності навантаження, інтенсивності праці, фактичних обсягів робіт, штатні посади яких підлягають оптимізації.

Таким чином, доводи позивача з посиланням на те, що наказом № 29 від 05.02.2018 року "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради" наказано провести скорочення посад працівників закладів освіти, крім п.1.1. наказу, не знайшли свого підтвердження, оскільки даний наказ такої інформації не містить.

Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позову в даній частині позовних вимог.

Щодо посилань позивача в обґрунтування позовних вимог на наявні в матеріалах справи Листи департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради "Про оптимізацію посад", які надіслані до навчальних закладів (копії наявні в матеріалах справи т.1 а.с.246, 247, 248, 249, т.2 а.с.248, т.3 а.с.167 172, т.15 а.с.22 -25, 26, 34, 35, 36, 37, 38, 57, 58, 59, 74, 75, 76, 77, 111, 116, 117, 120), та досліджені судом, "Про оптимізацію посад" №7/5-339 від 22.02.2018р., №7/5-713 від 04.04.2018р., №7/5-911 від 24.04.2018р., і т.і, то з огляду на дати та зміст вказаних листів, суд зазначає що в межах розгляду спірних правовідносин суд надає оцінку оскаржуваному рішенню суб`єкта владних повноважень на предмет його відповідності чинному законодавству станом на час його прийняття, при цьому вказані листи направлялись підконтрольним установам після винесення оскаржуваного наказу.

Суд повторно наголошує, що позивач звернувся до суду з вимогою саме щодо визнання протиправним та скасування окремих пунктів наказу № 29 від 05.02.2018 року і обмежився лише нею, а суд розглядає справу в межах позовних вимог.

Разом з тим щодо позовних вимог в частині п.1.1, п.7 та п.10 в частині виконання п.1.1 Наказу Департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради № 29 від 05.02.2018р. якими зокрема наказано провести скорочення штатних посад спеціалістів адміністративного та допоміжного персоналу, вакантних станом на 01.02.2018р. до 05.02.2018р.; п.7 Головному бухгалтеру централізованої бухгалтерії департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради ОСОБА_3 . вносити зміни до штатних розписів закладів, які обслуговуються централізованою бухгалтерією департаменту гуманітарної політик Дніпровської міської ради, у зазначені терміни шляхом оптимізації штатних посад, відповідно до п.1.1, 1.2, 1.4., 1.5, 1.6, 1.7, 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1 Наказу №29, то суд виходив з наступного.

Ст.45 Закону України "Про загальну середню освіту" передбачено: штатні розписи державних і комунальних закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і типів затверджуються керівником закладу загальної середньої освіти на підставі Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.

Штатні розписи державних і комунальних закладів спеціалізованої освіти затверджуються керівниками відповідних закладів на підставі Типових штатних нормативів закладів спеціалізованої освіти, затверджених центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідних сферах.

Штатні розписи приватних і корпоративних закладів загальної середньої освіти встановлюються засновником (засновниками).

Відповідно до ч.1 ст.39 Закону України "Про дошкільну освіту" штатні розписи державних і комунальних закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування і типу встановлюються відповідним органом управління освітою на основі Типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Суд зауважує, що Типові штатні нормативи загальноосвітніх навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.12.2010 за № 1308/18603, Типові штатні нормативи спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 05.12.2008 № 1105, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2008 за № 1250/15941, Типові штатні нормативи дошкільних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 04.11.2010 №1055, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2010 за № 1157/18452, Типові штатні нормативи позашкільних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2012 № 1230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.11.2012 за № 1935/22247, Типові штатні нормативи професійно-технічних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.01.2011 за № 114/18852 та інші, є обов`язковими для врахування органами місцевого самоврядування та органами управління освіти і науки.

Таким чином до повноважень Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, в тому числі до головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Департаменту чинним законодавством не віднесено право скорочувати штатні посади та вносити зміни до штатних розписів закладів, які обслуговуються централізованою бухгалтерією департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, шляхом оптимізації штатних посад.

Положенням "Про департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради" (затверджено рішенням Дніпровської міської ради №40/15 від 20.10.2016 року (т. 1, а.с.17 -24) також не передбачено такі повноваження як скорочення штатних посад закладів освіти та внесення змін до штатних розписів закладів освіти.

З аналізу вищевказаного законодавства, суд вважає за необхідне зазначити, що скорочення штатних посад може відбуватися лише шляхом змін до штатних розписів, які повинні відповідати Типовим штатним нормативам закладів освіти, що свідчить про протиправність п.п.1.1 оскаржуваного наказу та необхідність його скасування.

Так, ч.3 п.3 рішення Конституційного Суду України у справі №7-рп/2009 від 16.04.2009р. вказує, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними".

Проте відповідачем не надано доказів на підтвердження повноважень головного бухгалтера централізованої бухгалтерії департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради вносити зміни до штатних розписів закладів, які обслуговуються централізованою бухгалтерією департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, у зв`язку з чим, при прийнятті п.7 оскаржуваного наказу відповідач діяв протиправно.

Вказані висновки знайшли своє підтвердження за результатами вивчення роботи відповідача Державною службою якості освіти у період з 4 по 6 вересня 2018 року (т.15, а.с.207-210) згідно Довідки про результати вивчення роботи Департаменту (копія наявна в матеріалах справи) де зазначено: "…Підтвердився також факт перевищення Департаментом визначених законодавством повноважень під час видання наказу від 05.02.2018р. №29 "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради"…".

В силу вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Прийняття рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

При тому, рішення суб`єкта владних повноважень повинно відповідати як вимогам законності, так і бути прийнятим у точній відповідності до встановленої законом процедури.

Враховуючи вищенаведені обставини та норми законодавства, суд приходить до висновку, що відповідачем при винесенні оскаржуваного наказу в частині п.1.1, п.7 не дотримані вимоги ч.2 ст.2 КАС України в частині прийняття оскаржуваного наказу на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Крім того, підлягає також скасуванню п.10 в частині виконання п.1.1 наказу № 29 від 05.02.2018р., яким, зобов`язано керівників закладів, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, які ведуть самостійну фінансову діяльність, вносити зміни до штатних розписів у зазначені терміни шляхом оптимізації штатних посад відповідно, зокрема, до п.1.1 цього наказу, оскільки даний пункт наказу прямо пов`язаний в частині виконання п.1.1 наказу, який судом визнано протиправним та підлягає скасуванню, а відповідно є похідним.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1, 3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищенаведених обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, а саме визнання протиправними та скасування п.1.1, п.7 та п.10 в частині виконання п.1.1 Наказу Департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради № 29 від 05.02.2018р. "Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради".

Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Новокодацької районної організації Профспілка працівників освіти і науки України м. Дніпро в інтересах членів профспілки (код ЄДРПОУ 05309727, вул. М.Дія, 19, каб. 3, м. Дніпро, 49128) до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 40506248, просп. Дмитра Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000), треті особи, без самостійних вимог на предмет спору: Дніпропетровська обласна організація Профспілки працівників культури України (код ЄДРПОУ 02657922, пр. Дмитра Яворницького, 93, м. Дніпро, 49000), Соборна районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро (код ЄДРПОУ 05309699, провулок Євгена Коновальця, 6, м. Дніпро, 49027), Амур-Нижньодніпровська районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро (код ЄДРПОУ 05309662, пр. Воронцова, 31, м. Дніпро, 49023), Шевченківська районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро (код ЄДРПОУ 05309676, пр. Б. Хмельницького, 37, м. Дніпро, 49055), Індустріальна районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро (код ЄДРПОУ 05309707, пр. Слобожанський, 46А, м. Дніпро, 49051), Самарська районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро (код ЄДРПОУ 25798720, вул. Космонавта Волкова, 21, м. Дніпро, 49112), Центральна районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро (код ЄДРПОУ 25799926, пр. Дмитра Яворницького, 105, м. Дніпро, 49000), Чечелівська районна організація Профспілки працівників освіти і науки України м. Дніпро (код ЄДРПОУ 05309682, пр. С. Нігояна, 27А, м. Дніпро, 49064), Громадська організація Правозахисна справа (код ЄДРПОУ 39608406, пр. Б. Хмельницького, 108/51, м. Дніпро, 49033), - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.1.1, п.7 та п.10 в частині виконання п.1.1 Наказу Департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради № 29 від 05.02.2018р. Про оптимізацію штатних розписів комунальних закладів і підприємств, підпорядкованих департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Згідно ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Турлакова

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.11.2019
Оприлюднено14.12.2019
Номер документу86312150
СудочинствоАдміністративне