Справа № 373/2052/19
У Х В А Л А
02 березня 2020 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши в судовому засіданні в м. Переяславі заяву адвоката ОСОБА_3 про відвід судді ОСОБА_4 ,
встановив:
25.02.2020 адвокат ОСОБА_3 електронною поштою надіслав до суду заяву про відвід судді ОСОБА_4 , яку мотивує тим, що суддя є упередженою та зацікавленою в даній справі, оскільки 20.02.2020 постановила ухвалу про відмову в задоволенні його скарги про скасування підозри ОСОБА_5 , захисником якого він є в кримінальному провадженні.
У скарзі посилається на п. 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів від 19.05.2019 вказуючи на те, що суддя має заявити про самовідвід якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі. Оскільки суддя відмовила у задоволенні скарги про скасування підозри ОСОБА_5 , то вона публічно проголосила своє відношення до підозрюваного та його підозри і ця обставина свідчить про її упередженість в справі.
Зважаючи на презумпцію невинуватості, що закріплена нормами міжнародного та національного права, зазначає про те, що суддя ОСОБА_4 не може вважатися неупередженою в даній справі, а тому має бути відведена від участі в справі.
Заявник, прокурор та суддя ОСОБА_4 про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Вирішуючи питання відводу по суті суд виходить з такого.
Згідно з п. 12 висновку № 1 (2001) Консультативної ради європейських судів для Комітету міністрів Ради Європи «Про стандарти незалежності судових органів і незмінності суддів» від 01.01.2001 незалежність судової влади означає повну неупередженість із боку суддів. При постановленні судових рішень щодо сторін в судовому розгляді судді повинні бути безсторонніми, вільними від будь-яких зв`язків, прихильності чи упередження, що впливає або може сприйматися як таке, що впливає на здатність судді приймати незалежні рішення. Судова влада повинна користуватися довірою не тільки з боку сторін у конкретній справі, але і з боку суспільства в цілому. Суддя повинен не тільки бути реально вільним від будь-якого невідповідного упередження або впливу, але він або вона повинні бути вільними від цього й в очах розумного спостерігача. В іншому випадку довіра до незалежності судової влади буде підірвана.
Одним із елементів довіри суспільства, в тому числі і учасників процесу до суду, є довіра складу суду вирішувати спір, що унеможливить в подальшому сумніватись у винесенні справедливого, законного та об`єктивного рішення суду.
У п. п. 49, 50, 52рішення Європейського суду з прав людини «Білуха проти України» від 09.11.2006(заява № 33949/02) зазначається, що наявність безсторонності відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції повинна визначатися за суб`єктивними та об`єктивними критеріями. Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд, як такий, та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. У кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про небезсторонність суду. Стосовно суб`єктивного критерію, особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.
Стосовно об`єктивного критерію слід визначити, чи існували переконливі факти, які б могли свідчити про безсторонність судді. Це означає, що при вирішенні того, чи є у цій справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним же є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими.
У пункті 5Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 р. наголошується, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він заінтересований у результаті розгляду справи або є інші обставини, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді.
Відповідно до п. п. 1, 2, 6 ч. 7ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 р. суддя зобов`язаний, зокрема: справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів; виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, встановленихзаконодавством у сфері запобігання корупції.
Статтею 15 Кодексу суддівської етики України визначено, що неупереджений розгляд справ є основним обов`язком судді. Суддя заявляє про самовідвід від участі в розгляді справи у випадку неможливості ухвалення ним об`єктивного рішення у справі.
Відповідно до сталої практики Європейського суду з прав людини презумпція особистої неупередженості судді чинна, поки немає доказів протилежного.
Суд констатує, що слідчий суддя ОСОБА_4 в силу покладених на неї законом обов`язків здійснює судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Розгляд слідчим суддею клопотань, заяв та скарг під час досудового розслідування в межах одного кримінального провадження не свідчить про упередженість чи зацікавленість такого судді, оскільки виконання суддею своїх професійних обов`язків не є підставою для відводу.
У зв`язку з вищевикладеним, згідно ст. ст. 75, 81 КПК України, суд,
ухвалив:
У задоволенні заяви заяву адвоката ОСОБА_3 про відвід судді ОСОБА_4 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2020 |
Оприлюднено | 06.02.2023 |
Номер документу | 87924570 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Залеська А. О.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Рева О. І.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Залеська А. О.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Залеська А. О.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Залеська А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні