Ухвала
від 09.09.2020 по справі 57/218-10(59/264-08)
ВЕЛИКА ПАЛАТА ВЕРХОВНОГО СУДУ

У Х В А Л А

9 вересня 2020 року

м. Київ

Справа № 57/218-10 (59/264-08)

Провадження № 12-65зг20

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Бакуліної С.В.,

суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,

перевіривши матеріали заяви Приватної виробничо-комерційної фірми Істок

проприйняття до провадження Великою Палатою Верховного Суду справи № 57/218-10 (59/264-08)

за касаційною скаргоюПриватної виробничо-комерційної фірми Істок на ухвалу Господарського суду Харківської області від 12 лютого 2020 року та постанову Східного апеляційного господарського суду від 13 квітня 2020 року, постановлених за результатами розгляду скарги Приватної виробничо-комерційної фірми Істок на дії та незаконну бездіяльність Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області

за позовом фізичної особи - підприємця Канської Юлії Вікторівни

до Приватної виробничо-комерційної фірми Істок

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Харківська міська рада, Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Комунальне підприємство Харківське міське бюро технічної інвентаризації Харківська міська рада, Акціонерна компанія Харківобленерго , Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області,

за участю прокуратури Харківської області в інтересах фізичної особи - підприємця Канської Юлії Вікторівни, Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,

про знесення об`єкту самочинного будівництва,

ВСТАНОВИЛА:

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 30 червня 2020 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Приватної виробничо-комерційної фірми Істок (далі - ПВКФ Істок ) на ухвалу Господарського суду Харківської області від 12 лютого 2020 року та постанову Східного апеляційного господарського суду від 13 квітня 2020 року, постановлених у цій справі за результатами розгляду скарги ПВКФ Істок на дії та незаконну бездіяльність Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 30 липня 2020 року на підставі пункту 7 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України ) зупинив провадження за касаційною скаргоюПВКФ Істок у справі № 57/218-10 (59/264-08) до вирішення Великою Палатою Верховного Суду питання про усунення неоднакового застосування норм права у подібних правовідносинах у іншій справі № 916/617/17.

25 серпня 2020 року до Великої Палати Верховного Суду надійшла заява ПВКФ Істок від 15 серпня 2020 року про прийняття до провадження Великою Палатою Верховного Суду справи № 57/218-10 (59/264-08) та перегляду судових рішень за касаційною скаргою останнього.

Перевіривши матеріали заяви ПВКФ Істок , Велика Палата Верховного Суду зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 6 і частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 125 Конституції України визначено, що Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України.

Згідно зі статтею 286 ГПК України судом касаційної інстанції у господарських справах є Верховний Суд.

У відповідності до частини другої статті 37 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII Про судоустрій і статус суддів у складі Верховного Суду діють: Велика Палата Верховного Суду, Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд, Касаційний цивільний суд.

Випадки, коли розгляд справи в межах господарського судочинства здійснюється Великою Палатою Верховного Суду, визначено частиною п`ятнадцятою статті 32, частинами третьою-шостою статті 302, частиною шостою статті 321, підпунктами 2, 5, 7 пункту 1 Перехідних положень ГПК України.

Підстави для передачі справи на розгляд Великої Палати передбачені статтею 302 ГПК України, зокрема, її частинами третьою-шостою встановлено, що суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об`єднаної палати передає справу на розгляд Великої Палати якщо така колегія (палата, об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду; суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об`єднаної палати, передає справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія (палата, об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Великої Палати; суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики; справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції, крім випадків, якщо: 1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції; 2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної чи суб`єктної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах; 3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної чи суб`єктної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.

Відповідно до змісту частин першої-четвертої статті 303 ГПК України питання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи і таке питання може бути вирішене до прийняття постанови судом касаційної інстанції. Про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу із викладенням мотивів необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у рішенні, визначеному в частинах першій - четвертій статті 302 цього Кодексу, або із обґрунтуванням підстав, визначених у частинах п`ятій або шостій статті 302 цього Кодексу.

З наведених норм права вбачається, що Велика Палата Верховного Суду розглядає справу в касаційному порядку з підстав, встановлених частинами третьою-шостою статті 302 ГПК України, у разі передачі такої справи на її розгляд ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Тобто, питання прийняття касаційної скарги та відкриття касаційного провадження, а також питання передачі господарської справи до Великої Палати Верховного Суду віднесені до повноважень Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Саме Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду наділений повноваженнями відкрити касаційне провадження у справі і у випадках, передбачених статтею 302 ГПК України, передати справу до Великої Палати Верховного Суду.

Також, до Великої Палати Верховного Суду, згідно з частиною шостою статті 321 ГПК України, може бути подано заяву про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 2 частини третьої статті 320 цього Кодексу (заява про перегляд судових рішень у зв`язку з виключними обставинами у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом).

Отже, підстави і порядок передачі та перегляду судових рішень Великою Палатою Верховного Суду, встановлені статтями 302, 303, 321 ГПК України, є вичерпними.

Ураховуючи наведене, заява ПВКФ Істок від 15 серпня 2020 року про прийняття до провадження Великою Палатою Верховного Суду справи № 57/218-10 (59/264-08) не може бути предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду, а тому в її прийнятті слід відмовити та повернути заявнику.

Керуючись статтями 6, 19 Конституції України, статтями 302, 303, 321 ГПК України, Велика Палата Верховного Суду

УХВАЛИЛА:

1.Відмовити у прийнятті до розгляду Великою Палатою Верховного Суду заяви Приватної виробничо-комерційної фірми Істок від 15 серпня 2020 року про прийняття до провадження Великою Палатою Верховного Суду справи № 57/218-10 (59/264-08).

2. Заяву Приватної виробничо-комерційної фірми Істок від 15 серпня 2020 року про прийняття до провадження Великою Палатою Верховного Суду справи № 57/218-10 (59/264-08) та додані до неї матеріали повернути заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач С. В. Бакуліна Судді: Н. О. Антонюк В. С. Князєв Т. О. Анцупова Л. М. Лобойко В. В. Британчук Н. П. Лященко Ю. Л. Власов О. Б. Прокопенко М. І. Гриців В. В. Пророк Д. А. Гудима Л. І. Рогач В. І. Данішевська О. М. Ситнік Ж. М. Єленіна О. С. Ткачук О. С. Золотніков В. Ю. Уркевич О. Р. Кібенко О. Г. Яновська

СудВелика палата Верховного Суду
Дата ухвалення рішення09.09.2020
Оприлюднено21.09.2020
Номер документу91644638
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —57/218-10(59/264-08)

Постанова від 17.12.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 14.12.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 09.09.2020

Господарське

Велика палата Верховного Суду

Бакуліна Світлана Віталіївна

Ухвала від 30.07.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 30.06.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 25.05.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Постанова від 22.03.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 21.02.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 09.11.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Кравчук Г.А.

Ухвала від 08.02.2017

Господарське

Верховний Суд України

Ємець А.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні