СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
УХВАЛА
29.09.2020 Справа № 922/4209/19
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Бородіна Л.І., суддя Геза Т.Д. , суддя Лакіза В.В.,
за участю секретаря судового засідання Черкас В.М.,
за участю представників сторін:
від позивача: Ковальова Л.В.: адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 07.02.2007 №264) - на підставі ордеру від 28.09.2020 серії АС №1009920;
від відповідача : не з`явився;
від третьої особи: не з`явився;
розглянувши апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства «Зоря» , с.Борівське, Шевченківський район, Харківська область,
на рішення Господарського суду Харківської бласті від 04.03.2020 (суддя Аюпова Р.М.), ухвалене в приміщенні Господарського суду Харківської області в м.Харкові о 12год 42хв, повний текст якого складений 16.03.2020,
у справі 922/4209/19
за позовом: Селянського (фермерського) господарства «Зоря» , с.Борівське, Шевченківський район, Харківська область,
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м.Харків,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача : ОСОБА_1 . М. Харків,
про визнання права користування ділянкою,
ВСТАНОВИЛА:
19.12.2019 Селянське (фермерське) господарство «Зоря» звернулось до Господарського суду Харківської області із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про:
- визнання за СФГ «Зоря» права постійного користування земельною ділянкою площею 50,20га в межах згідно з планом, розташованою на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, призначеною для ведення селянського (фермерського) господарства, яка була надана на ім`я ОСОБА_2 відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії IV - ХР №000084, виданого 04.10.1999, Р№ 114 на підставі рішення Шевченківської районної ради від 14.05.1999;
- визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 05.08.2019 №6616-СГ "Про впорядкування земельно-облікових відомостей" (т.1, а.с. 4-177).
Рішенням Господарського суду Харківської області від 04.03.2020 у справі №922/4209/19 в задоволенні позову відмовлено повністю (т.2, а.с. 174-183).
Рішення місцевого господарського суду з посиланням на ст. 13 Конституції України, ст.ст. 1, 2,4,9 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» , ст. 92,116,118,125,126,131, 141,142 ЗК України, ст.14 ПК України, ст.407 ЦК України, ст.12 Закону України «Про фермерське господарство» мотивовано тим, що єдиним належним і допустимим доказом належності спірної земельної ділянки тій чи іншій особі є наявність правовстановлюючого документа. ОСОБА_2 , який отримав у постійне користування спірну земельну ділянку та акт на право постійного користування землею від 04.10.1999, за життя не скористався наданим йому правом на переоформлення свого постійного права користування земельною ділянкою, а законодавством не передбачено автоматичного переходу такого права постійного користування земельною ділянкою, що виникло в особи лише на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою, без укладення договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, після смерті землекористувача до будь-якої фізичної чи юридичної особи, оскільки зазначене вище право особи припиняється з її смертю. ОСОБА_2 помер ще 03.06.2009, тобто більше ніж 10 років потому, з цього моменту С(Ф)Г «Зоря» не вчиняло жодних дій щодо належного оформлення права на земельну ділянку. Крім того, суд зазначив, що позивачем не надано документів на підтвердження наявності у фермерського господарства оформленого права постійного користування спірною земельною ділянкою.
В частині відмови у задоволенні позову про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 05.08.2019 №6616-СГ "Про впорядкування земельно-облікових відомостей" місцевий господарський суд дійшов висновку, що ці вимоги є похідними від вимог щодо визнання за позивачем права постійного користування на земельну ділянку, яка є предметом даного спору, а отже, також не підлягає задоволенню.
Крім того, місцевий господарський суд зазначив, що земельна ділянка, яка є предметом даного позову у цій справі, станом на час розгляду справи поділена, внаслідок чого сформовано інші земельні ділянки, яким присвоєно інші кадастрові номери та які надано у власність фізичним особам. Тобто, земельна ділянка, про визнання право постійного користування якої за позивачем подано позов у цій справі, не існує як об`єкт цивільних прав, оскільки в її межах шляхом поділу утворені інші земельні ділянки, а тому припинилось існування цієї земельної ділянки в дійсних межах, що унеможливлює ефективний захист прав позивача шляхом визнання за Селянським (фермерським) господарством "Зоря" права постійного користування земельною ділянкою площею 50,20 га в межах згідно з планом.
СФГ «Зоря» з рішенням місцевого господарського суду не погодилось та 30.03.2020 звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Харківської області від 04.03.2020 у справі №922/4209/19 скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник посилається на те, що: по-перше, судом проігноровано ту обставину, що спірна земельна ділянка була відведена ОСОБА_2 у постійне користування для ведення селянського господарства на підставі Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» , саме у зв`язку з чим вилучена із земель запасу; СФГ «Зоря» створено на підставі Державного акту на право постійного користування землею від 04.10.1999 №114. Тобто, у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулася фактична зміна землекористувача і обов`язки землекористувача перейшли до СФГ з дня його реєстрації; до-друге, земельна ділянка була передана до статутного фонду створеного СФГ «Зоря» у відповідності до чинного на час створення СФГ законодавства, а тому з 1999року перебувала у користуванні СФГ «Зоря» ; по-третє, право постійного користування земельними ділянками, набуте в установленому законом порядку до 01.01.2002, після набрання чинності статтею 92 ЗК України не скасовується та не обмежується; по-четверте, позивач, а не ОСОБА_2 , як фізична особа, здійснював обробку спірної земельної ділянки, отримував прибутки та сплачував податки, подавав статистичну звітність, як за життя ОСОБА_2 , так і після його смерті; ОСОБА_2 набув земельну ділянку з метою створення фермерського господарства, а не для особистих потреб, а отже після державної реєстрації СФГ «Зоря» відбулася фактична зміна землекористувача. Отже, з моменту створення СФГ у нього виникає охоронюваний законом інтерес у використанні землі його засновником, який є правовою підставою для правомірного використання цієї землі фермерським господарством.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (відповідач) просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення Господарського суду Харківської області від 04.03.2020 - без змін. При цьому зазначає, що позивачем не підтверджено наявність спору між позивачем та відповідачем, а також не підтверджено порушення, невизнання або оспорення прав позивача відповідачем, а отже і не доведено підстав звернення до суду із позовною заявою. Крім того, вказує на те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що спірна земельна ділянка належить С(Ф)Г на праві власності; державний акт щодо спірної земельної ділянки виданий на ім`я ОСОБА_2 , а отже, з моменту смерті гр. ОСОБА_2 спірна земельна ділянка не перебуває у власності або користуванні інших осіб, належить державі, яка в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області уповноважена розпоряджатися такою ділянкою. Також вказує на те, що право користування земельною ділянкою, що виникло у особи лише на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою без укладення договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, припиняється зі смертю особи, якій належало таке право, і не входить до складу спадщини (т.2,а.с.231-240).
З листа Відділу у Шевченківському районі Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області від 28.02.2020 вбачається, що земельна ділянка, яка перебувала в постійному користуванні ОСОБА_2 , поділена на 24 земельних ділянки, 23 з яких площею по 2,0га перебувають в приватній власності для ведення особистого селянського господарства і одна площею 3,7010га перебуває в землях запасу державної власності сільськогосподарського призначення. На 23 земельні ділянки згідно наказів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області надано дозволи на виготовлення проектів землеустрою, та після реєстрації земельних ділянок у державному земельному кадастрі проекти із землеустрою були подані на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області і передані у власність громадян на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області. Станом на 07.02.2020 згідно інформації, відображеній в Національній кадастровій системі, змінений власник щодо цих земельних ділянок (т.2,а.с.45,46).
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 08.09.2020 у справі №922/4209/19, зокрема, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 ; зобов`язано відповідача до 18.09.2020 надати суду апеляційної інстанції: належним чином засвідчені копії наказів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 08.10.2019, зазначених у листі Начальника Відділу у Шевченківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 28.02.2020 №141/420-20; відомості щодо власників (власника) спірної земельної ділянки на момент ухвалення рішення судом першої інстанції; інформацію щодо місця реєстрації (проживання) ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) (т.3, а.с. 43-46).
18.09.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області на виконання ухвали суду від 08.09.2020 у цій справі надано копії наказів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 08.10.2019, зазначених у листі начальника Відділу у Шевченківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 28.02.2020 №141/420-20, в яких визначені власники земельних ділянок (т.3, а.с. 52-78).
Зокрема, власником земельної ділянки з кадастровим номером 6325782500:01:000:0265 є ОСОБА_3 , земельної ділянки кадастровий номер 6325782500:01:000:0251 - ОСОБА_4 (т.3, а.с.66,71).
Відповідно до частини 2 статті 50 ГПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Враховуючи, що представником відповідача підтверджується факт поділу спірної земельної ділянки на 24 земельні ділянки, 2 з яких в подальшому набуті у власність фізичними особами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , колегія суддів Східного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що прийняття рішення може вплинути на права та обов`язки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 як осіб, до яких за доводами відповідача перейшло право власності на частину спірної земельної ділянки, а тому вважає за доцільне залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
28.09.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю забезпечити явку представника у судове засідання. В обґрунтування зазначеного клопотання відповідач посилається на те, що значна кількість працівників перебуває на лікарняному з діагнозом COVID-19, на підтвердження чого надає копії актів санітарно-епідеміологічних обстежень від 09.07.2020 та від 26.08.2020 (т.3, а.с.79-83).
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Східного апеляційного господарського суду від 28.09.2020 у зв`язку з відпусткою судді Здоровко Л.М., для розгляду справи №922/4209/19 сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Бородіної Л.І., судді Гези Т.Д., судді Лакізи В.В (т.3, а.с. 85).
Зважаючи на клопотання відповідача, приймаючи до уваги необхідність залучення до участі у справі третіх осіб - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , колегія суддів дійшла висновку про неможливість розпочати розгляд апеляційної скарги в даному судовому засіданні та вирішила з метою дотримання основних засад господарського судочинства, визначених ст.2 ГПК України, повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи та встановлення об`єктивної істини задовольнити клопотання відповідача та відкласти розгляд справи, про що повідомити учасників справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 50, 74, 120, 234, 270 ГПК України, Східний апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
1.Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 .
2. Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 .
3. Відкласти розгляд справи на 03 листопада 2020 року о 10:45 год., про що повідомити учасників справи.
4.Розгляд апеляційної скарги відбудеться у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Незалежності, 13, 1-й поверх, в залі судового засідання №105.
5.Здійснити публікацію даної ухвали на офіційному веб-сайті Судової влади України з метою належного повідомлення учасників цієї справи про час, дату та місце судового засідання, що відбудеться 03.11.2020 о 10 год 45хв.
6.Зобов`язати Відділ оформлення документів №2 управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції ( м.Харків, проспект Незалежності, 5) у відповідності до вимог статті 176 ГПК України надати відомості про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичних осіб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) протягом п`яти днів з моменту отримання ухвали.
7.Копію ухвали надіслати сторонам у справі, а також третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 .
8.Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати за веб-адресою www.eag.court.gov.ua , а також на офіційному порталі Судової влади України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Л.І. Бородіна
Суддя Т.Д. Геза
Суддя В.В. Лакіза
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2020 |
Оприлюднено | 02.10.2020 |
Номер документу | 91937666 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Бородіна Лариса Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні