Рішення
від 27.11.2007 по справі 34/404
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

34/404

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №  34/404

27.11.07

За позовомЗакритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Континент»

доЗакритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Інкомстрах»

простягнення 10 610,46 грн.  

                         

СуддяСташків Р.Б.

                   

Представники:

від позивача –не з'явився;

від відповідача –Дєтінкін Є.В. (довіреність від 03.05.2007 № 655).

СУТЬ СПОРУ:

Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Континент»(далі –СК «Континент») звернулося до господарського суду з позовом про стягнення в порядку регресу з Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Інкомстрах»(далі –СК «Інкомстрах») майнової шкоди (компенсації страхового відшкодування) в сумі 10 610,46 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що СК «Континент»на підставі договору добровільного страхування наземного транспорту від 07.04.2006 № 141-280/0406 (далі –Договір), внаслідок настання страхової події –дорожньо-транспортної пригоди (далі –ДТП) виплачено страхове відшкодування за письмовою заявою власника пошкодженого автомобіля  «Сітроєн», державний номер АА5914ВІ –Ластенку Є.О. та третій особі, а тому позивачем відповідно до положень статті 27 Закону України «Про страхування» та статей 993, 1191 Цивільного кодексу України (далі –ЦК України) отримано право зворотної вимоги до особи, відповідальної за завдану шкоду. Оскільки транспортний засіб –автомобіль «БМВ», державний номер АА5394АН, яким скоєно ДТП, і водій якого визнаний винним у її скоєні, належить Майстренко І.М., а вказаний транспортний засіб застрахований у СК «Інкомстрах», згідно з полісом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВА 1639626 то СК «Інкомстрах»зобов'язана виплатити СК «Континент»заявлену до стягнення суму.

Відповідач позов не визнав посилаючись на те, що станом на дату розгляду справи він свої зобов'язання перед позивачем виконав у повному обсязі, сплативши на користь СК «Континент»суму страхового відшкодування, за виключенням франшизи, за вищевказаним страховим випадком.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, –

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з довідки Голосіївського районного управління Головного управління МВС України в м. Києві  та постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 08.06.2006 у адміністративній справі № 3-14406/14, 23.05.2006 була скоєна дорожньо-транспортна пригода, а саме зіткнення автомобіля «БМВ», державний номер АА5394АН, яким керував громадянин Майстренко І.М., із автомобілем «Сітроєн», державний номер АА5914ВІ, яким керував громадянин Ластенко Є.О.

Внаслідок вказаної ДТП було пошкоджено автомобіль «Сітроєн», державний номер АА5914ВІ.

У постанові Голосіївського районного суду м. Києва від 08.06.2006 у адміністративній справі № 3-14406/14 зазначено, що Майстренко І.М. порушив пункти 10.1, 10.3 Правил дорожнього руху України, його визнано винним у вчиненні правопорушення.

Автомобіль «БМВ», державний номер АА5394АН, яким завдано шкоду, згідно з довідки Голосіївського РУ ГУ МВС України в м. Києві належить Майстренку І.М.

Загальний розмір матеріальної шкоди, заподіяної автомобілю Citroen С4, державний номер АА5914ВІ, відповідно до Звіту про оцінку автомобіля від 13.06.2006 № 596,  виконаного оцінювачем –Суб'єктом підприємницької діяльності –фізичною особою Гастуляком Б.П. (Сертифікат Фонду державного майна України від 22.04.2005 № 3311/05), дорівнює вартості відновлювального ремонту з урахуванням фізичного зносу на момент ДТП і складає 10 610,46 грн.

Пошкоджений автомобіль був застрахований на підставі Договору, укладеного між СК «Континент»та Ластенко Єгором Олександровичем. Зазначений Договір укладено на строк з 08.04.2006 до 07.04.2007, обсяг відповідальності (страхова сума) за цим Договором складає 109 425 грн.

Як вбачається з Страхового акта № 141-102/0606 від 21.06.2006, Страховою компанією визначено розмір збитку завданого об'єкту страхування, що належав до виплати Ластенку Є.О. у сумі 599,81грн. та третій особі – ПІІ АТ «Автоінвестбуд»у сумі 10 010,65 грн. Ластенко Є.О. отримав вказані кошти відповідно до видаткового касового ордеру від 26.06.2006, копія якого міститься в матеріалах справи. Третій особі –ПІІ АТ «Автоінвестбуд»перераховані вказані кошти відповідно до платіжного доручення від 26.06.2006 № 1356, копія якого міститься в матеріалах справи.

Статтею 27 Закону України «Про страхування»та статтею 993 ЦК України визначено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Таким чином, до СК «Континент»перейшло в межах суми 10 610,46 грн. право зворотної вимоги до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Як убачається з матеріалів справи, зокрема, довідки Голосіївського районного управління Головного управління МВС України в м. Києві, автомобіль «БМВ», державний номер АА5394АН, яким спричинено ДТП, що потягнуло нанесення шкоди автомобілю «Сітроєн», державний номер АА5914ВІ, належить Майстренку І.М.

Частинами першою та другою статті 1187 Цивільного кодексу України встановлено, що джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

Таким чином, за змістом вказаної норми, у відносинах між кількома володільцями джерел підвищеної небезпеки відповідальність будується на загальному принципу вини.

Вина особи, яка керувала автомобілем «БМВ», державний номер АА5394АН, що належить Майстренку І.М. та перебуває у його володінні, встановлена у судовому порядку.

Відтак, вказане Майстренко І.М. є особою, відповідальною за збиток, заподіяний автомобілю «Сітроєн», державний номер АА5914ВІ, у результаті пошкодження цього автомобіля при ДТП.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що цивільно-правова відповідальність власника автомобіля «БМВ», державний номер АА5394АН, –Майстренка І.М. –була застрахований у відповідача на підставі Полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВА 1639626, відповідно до якого СК «Інкомстрах» взяло на себе обов'язок відшкодувати шкоду заподіяну, зокрема, майну третіх осіб під час ДТП, яка сталася за участю забезпеченого транспортного засобу –автомобіля «БМВ», державний номер АА5394АН, –і внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність Майстренка І.М. (Страхувальника). Вказаним договором (Полісом № ВА 1639626) передбачено, що ліміт відповідальності за шкоду заподіяну майну третіх осіб становить 25 000 грн., франшиза –510 грн. (пункт 2 Полісу).

Згідно з статтею 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Відповідно до пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

Статтею 29 вказаного Закону передбачено, що у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України.

Розмір вартості відновлювального ремонту транспортного засобу з урахуванням зносу заподіяного власнику автомобіля «Сітроєн», державний номер АА5914ВІ, підтверджений звітом автотоварознавчого дослідження № 596 від 13.06.2006.

Абзацом другим пункту 12.1 статті 12 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»передбачено, що страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього пункту.

Згідно з абзацом другим цього пункту розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від ліміту відповідальності страховика, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих.

З матеріалів справи також вбачається, що відповідач 17.09.2007 здійснив виплату страхового відшкодування (за мінусом франшизи в сумі 510 грн.) в порядку регресу позивачу в сумі 10 100,46 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 2576.

Відповідно до пункту 1-1 статті 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Враховуючи, що після подання позову до суду СК «Інкомстрах»сплачено 10 100,46 грн. страхового відшкодування провадження у справі в цій частині підлягає припиненню.

Разом з тим, позаяк вказана сума була сплачена лише після звернення СК «Континент»з даним позовом до суду, то згідно з статтею 49 ГПК України судові витрати в цій частині покладаються на відповідача.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про страхування»франшиза - частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування.

Отже, враховуючи положення вказаної норми, пункту 12.1 статті 12 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»та пункту 2 Полісу № ВА 1639626, позовні вимоги в частині стягнення 510 грн. франшизи є незаконними і необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 80, 82-85 ГПК України, статтями 22, 509-511, 512-514, 516, 517, 520, 526-528, 988, 993, 1187,1188 ЦК України, статтями 9, 27 Закону України «Про страхування», статтями 12, 22, 29, Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», суд –

ВИРІШИВ:

Припинити провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення 10 100,46 грн. майнової шкоди.

У решті позову відмовити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Інкомстрах»(03150, м. Київ, вул. В.Васильківська, 64, ідентифікаційний код 31282951, з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) на користь Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Континент»(04050, м. Київ, вул. М. Пимоненко, 13, корпус 5, ідентифікаційний код 32828854, р/р 2650431419001 в філії АБ «південний»м. Київ, МФО 320917) 101 (сто одну) грн. витрат по сплаті державного мита та 112 (сто дванадцять) грн. 34 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

СуддяСташків Р.Б.

Рішення підписано 04.12.2007

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення27.11.2007
Оприлюднено12.12.2007
Номер документу1188021
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —34/404

Ухвала від 22.04.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак Сергій Анатолійович

Ухвала від 25.02.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Примак Сергій Анатолійович

Ухвала від 23.03.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Кот O.B.

Ухвала від 06.02.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Постанова від 13.12.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Малетич M.M.

Ухвала від 14.11.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Постанова від 05.04.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Рішення від 29.07.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Рішення від 17.12.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Сташків Р.Б.

Ухвала від 25.02.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні