Постанова
від 18.10.2011 по справі 5/126-10
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" жовтня 2011 р. Справа № 5/126-10

Вищий господарський суд У країни у складі колегії судд ів:

Головуючого

суддів: Плюшка І.А.,

Кочерової Н.О.,

Саранюка В.І.,

розглянувши

касаційну скаргу об'єднання співвласник ів багатоквартирного будинк у "Металург-08"

на постанову Харківського апеляційног о господарського суду

від 17.05.2011 року

у справі № 5/126-10 господарського суду Сумської області

за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку " Металург-08"

до 1) товариства з обме женою відповідальністю "Созі даніє",

2) комунального підп риємства "Сумське міське бюр о технічної інвентаризації",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предме т спору, на стороні відповіда ча, - ОСОБА_1,

про визнання протиправними д ій

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явил ися

від відповідача 1: не з'яв илися

від відповідача 2: не з'яви лися

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2010 року об'є днання співвласників багато квартирного будинку "Металур г-08" звернулося до господарськ ого суду з позовом до товарис тва з обмеженою відповідальн істю "Созіданіє" про зобов'яза ння вчинити дії, а саме: зобов' язати відповідача виконати в имоги Постанови Кабінету Мін істрів України № 1521 від 11.10.2002 рок у, Закону України "Про співвла сників багатоквартирних буд инків" та передати підвал буд инку, площею 573, 7 кв.м. представн икам об'єднання співвласникі в багатоквартирного будинку "Металург-08".

В подальшому позивач уточн ив позовні вимоги та просив в изнати дії відповідача щодо відчуження підвалу, площею 573, 7 кв.м. будинку по АДРЕСА_1 п ротиправними.

В обґрунтування позовних в имог позивач, керуючись ст. 1 З акону України "Про співвласн иків багатоквартирних будин ків", рішенням Конституційно го суду України від 02.03.2004 року № 4-рп/2004 та Постановою Кабінету Міністрів України № 1521 від 11.10.2002 року про порядок передачі ма йнового комплексу з балансу попереднього балансоутриму вача на баланс ОСББ, зазначав , що відповідачем при передач і житлового будинку АДРЕСА _1 зі свого балансу на баланс об'єднання співвласників ба гатоквартирного будинку "Мет алург-08" не було передано прим іщення підвалу, яке значитьс я в технічному паспорті на вк азаний житловий будинок. Оск ільки приміщення підвалу від носиться до допоміжного прим іщення багатоквартирного жи тлового будинку, яке передає ться безоплатно у спільну вл асність громадян одночасно з приватизацією ними квартир, то законне право власності в ласників квартир багатоквар тирного будинку на допоміжне приміщення, зокрема на примі щення підвалу, порушено.

Рішенням господарського с уду Сумської області від 24.01.2011 р оку (суддя Гудим В.Д.) позов зад оволено.

Визнано неправомірними ді ї товариства з обмеженою від повідальністю "Созіданіє" по відчуженню на користь ОСОБ А_1 підвалу будинку по АДР ЕСА_1, площею 573, 7 кв.м.

При цьому, місцевий господа рський суд виходив з того, що в ідповідач-1 не мав права відчу жувати спірне приміщення під валу, як нежитлового приміще ння, самостійного об'єкту цив ільно-правових відносин, оск ільки приміщення підвалу в ж итловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 є допоміжним при міщенням в складі неподільно го майна цілісного майнового комплексу житлового будинку .

Постановою Харківського а пеляційного господарського суду від 17.05.2011 року (судді: Шепіт ько І.І. - головуючий, Івакіна В.О., Пелипенко Н.М.) рішення міс цевого господарського суду с касоване та прийнято нове рі шення, яким в задоволенні поз ову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний господа рський суд, виходив з того, що заявлені позивачем вимоги пр о визнання дій товариства з о бмеженою відповідальністю "С озіданіє" по відчуженню допо міжного приміщення (підвалу) протиправними не відповідаю ть встановленим ч. 2 ст. 16 Цивіль ного кодексу України способа м захисту прав та охоронюван их законом інтересів.

В касаційній скарзі об'єдна ння співвласників багатоква ртирного будинку "Металург-08" просить постанову апеляційн ого господарського суду скас увати, а рішення місцевого го сподарського суду залишити б ез змін. При цьому, скаржник по силається на порушення та не правильне застосування судо м апеляційної інстанції норм процесуального та матеріаль ного права.

Перевіривши повноту встан овлених судом обставин справ и та їх юридичну оцінку, Вищий господарський суд України в важає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виход ячи з наступного.

Зі змісту ст.1117 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни вбачається, що завданн ям господарського суду касац ійної інстанції є перевірка застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та процесуаль ного права на підставі встан овлених судами фактичних обс тавин справи.

З матеріалів справи вбачає ться, що об'єднання співвласн иків багатоквартирного буди нку "Металург-08" звернулось д о господарського суду з позо вом про зобов' язання то вариства з обмеженою відпові дальністю "Созіданіє"

передати підвал будинку, п лощею 573,7 кв.м., представникам о б' єднання співвласників ба гатоквартирного будинку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на т е, що після створення об'єдн ання співвласників багатокв артирного будинку "Металург- 08", перший відповідач, як пер вісний балансоутримувач, зо бов'язаний був в порядку, виз наченому Постановою Кабін ету Міністрів України № 1521 від 11.10.2002 року, передати зі свого балансу на баланс позивача ж итловий комплекс багатоквар тирного будинку, що знаходит ься за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно з актом приймання - передачі житлового комплекс у з балансу на баланс, в поруше ння ст.ст. 1,11, 19 Закону України "Про співвласників багатокв артирних будинків", перший відповідач приміщення підва лу, загальною площею 573,7, яке є ч астиною неподільного майна ц ілісного майнового комплекс у житлового будинку, на балан с позивача не передав, а, відпо відно до договору купівлі-пр одажу нежитлового приміщенн я (підвалу), загальною площею 5 73,7 кв.м. від 07.04.2010 року, продав його ОСОБА_1

Відповідно до витягу з реєс тру прав власності на нерухо ме майно від 23.04.2010 року, нежитло ве приміщення (підвал) загаль ною площею 573,7 кв.м належить на праві власності ОСОБА_1.

05.01.2011 року позивач подав уточ нену позовну заяву, в якій про сить визнати дії відповіда ча щодо відчуження підвалу, п лощею 573, 7 кв.м. будинку по АДР ЕСА_1 протиправними.

Частиною 1 статті 15 Цивільн ого кодексу України передбач ено право кожної особи на зах ист свого цивільного права у разі його порушення, невизна ння або оспорювання.

Статтею 16 Цивільного кодекс у України та ст. 20 Господарськ ого кодексу України закріпле но перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, згідно з яким кожна особа має право звернутися до суду за з ахистом свого особистого нем айнового або майнового права та інтересу.

Під захистом прав розумієт ься державна правова діяльні сть, спрямована на відновлен ня порушеного права суб' єкт а відносин та забезпечення в иконання юридичного обов' я зку зобов' язаною стороною.

Звертаючись до суду, позива ч самостійно обирає спосіб з ахисту, передбачений ч. 2 ст. 16 Ц ивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України.

Способи захисту цивільних прав та інтересів передбаче ні ст. 16 Цивільного кодексу Ук раїни, відповідно до ч. 2 якої с пособами захисту цивільних п рав та інтересів можуть бути : 1) визнання права; 2) визнання п равочину недійсним; 3) припине ння дії, яка порушує право; 4) ві дновлення становища, яке існ увало до порушення; 5) примусов е виконання обов'язку в натур і; 6) зміна правовідношення; 7) пр ипинення правовідношення; 8) в ідшкодування збитків та інші способи відшкодування майно вої шкоди; 9) відшкодування мор альної (немайнової) шкоди; 10) ви знання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влад и Автономної Республіки Крим або органу місцевого самовр ядування, їхніх посадових і с лужбових осіб.

Згідно з ч. 3 ст. 16 Цивільного к одексу України суд може відм овити у захисті цивільного п рава та інтересу особи в разі порушення нею положень част ин другої - п' ятої статті 13 ць ого Кодексу.

Правові норми ст. 16 Цивільно го кодексу України кореспонд ується з положеннями статті 20 Господарського кодексу Укр аїни, якими визначено, що прав а та законні інтереси зазнач ених суб' єктів захищаються шляхом: визнання наявності а бо відсутності права; визнан ня недійсними господарських угод; відновлення становища ; припинення дій; присудження до виконання обов' язку в на турі; відшкодування збитків; застосування штрафних і опе ративно-господарських санкц ій; установлення, зміни та при пинення господарських право відносин.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем заявлена, в имога про визнання протиправ ними дій відповідача щодо ві дчуження підвалу, площею 573, 7 кв .м. будинку по АДРЕСА_1.

Однак, як вірно зазначено су дом апеляційної інстанції, чинне законодавство не вста новлює такого способу захист у прав та охоронюваних закон ом інтересів особи, який відп овідав би заявленим позовним вимогам про визнання дій ТОВ "Созіданіє" протиправними по відчуженню допоміжного прим іщення (підвалу), що свідчить п ро відсутність правових підс тав для застосування обраног о позивачем способу захисту права і унеможливлює задовол ення позову в частині такого предмету.

З огляду на викладене, кол егія суддів Вищого господарс ького суду України погоджуєт ься з висновком апеляційного господарського суду про те, щ о в даному випадку відсутні п ідстави для задоволення позо вних вимог об'єднання співвл асників багатоквартирного б удинку "Металург-08".

Постанова апеляційного го сподарського суду, якою ріше ння господарського суду перш ої інстанції про задоволення позову скасоване, відповіда є вимогам закону, а тому підст ав для зміни чи скасування пр ийнятої апеляційним господа рським судом постанови не вб ачається.

Разом з тим, необхідно зазна чити, що об'єднання співвласн иків багатоквартирного буди нку "Металург-08" не позбавлено можливості звернутися до су ду за захистом своїх прав чи і нтересів у належний спосіб, в раховуючи при цьому визначен і законом способи захисту.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Гос подарського процесуального кодексу України, Вищий госпо дарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу об'є днання співвласників багато квартирного будинку "Металур г-08" залишити без задоволення, а постанову Харківського ап еляційного господарського с уду від 17.05.2011 року у справі № 5/126-10 б ез змін.

Головуючий І. Плюшко

Судді Н. Кочерова

В. Саранюк

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення18.10.2011
Оприлюднено24.10.2011
Номер документу18683359
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5/126-10

Ухвала від 24.03.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шепітько І.І.

Постанова від 18.10.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Кочерова Н.О.

Ухвала від 10.10.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Кочерова Н.О.

Ухвала від 08.08.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Кочерова Н.О.

Постанова від 23.05.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Шепітько І.І.

Судовий наказ від 21.02.2011

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим Валентин Дмитрович

Ухвала від 17.02.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Черленяк М.І.

Ухвала від 17.01.2011

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим Валентин Дмитрович

Ухвала від 04.01.2011

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим Валентин Дмитрович

Ухвала від 20.12.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим Валентин Дмитрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні