8/336
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 8/336
17.12.08
За позовом Дочірнього підприємства Кременчуцького спеціалізованого управління № 629
«Гідроспецфунаментбуд» Відкритого акціонерного товариства
«Укргідроспецфундаментбуд»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОКА ЕНЕРЖІ»
про стягнення 203 133,83 грн.
Суддя Хрипун О.О.
Представники:
Від позивача Литовченко Д.С.-заст.голови правл., Міхно В.І.-голов.бух.
Від відповідача не з'явилися
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з відповідача 203 133,83 грн., в тому числі, 190 593,09 грн. заборгованості за Договором підряду № 9 від 21.09.2007, 9 529,65 грн. пені та 3 011,09 грн. нарахувань трьох відсотків річних, нарахованих за неналежне виконання грошового зобов'язання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за Договором підряду № 9 від 21.09.2007 позивачем виконані, а відповідачем прийняти без зауважень підрядні роботи по зануренню свай, вартість виконаних робіт становить 220 593,09 грн. Зобов'язання щодо оплати виконаних робіт відповідачем виконані частково, на суму 30 000,00 грн., сплачених як передплата, заборгованість на суму 190 593,09 грн. не погашена, що стало підставою для нарахування пені, річних та звернення позивача з позовом до суду.
Відповідач у судове засідання не з'явився, витребувані судом документи у тому числі відзив на позов не надав, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
21 вересня 2007 року між ТОВ «ОКА ЕНЕРЖІ»- Замовник - та ДП КСУ-629 ВАТ «Укргідроспецфундаменбуд»- Субпідрядник - укладено Договір підряду № 9, відповідно до якого Субпідрядник зобов'язується власними силами та засобами виконати, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити роботи по зануренню свай (137.30-8у-1) у кількості 400 штук (орієнтовно 496 метрів кубічних) згідно отриманої технічної документації по об'єкту «Торгівельний центр»м. Полтава (п. 1.1 Договору). Робота вважається виконаною після підписання акта прийому-здачі (п. 1.3 Договору).
Відповідно до п. 2.1 Договору підряду № 9 об'єм та характер робіт Договору визначається проектно –кошторисною документацією.
Вартість робіт становить 400,00 грн. за 1 м3, занурених свай, в тому числі ПДВ 20% 66,67 грн. (п. 4.1 Договору підряду).
Після завершення робіт Субпідрядник надає Замовнику акт здачі – приймання робіт. Замовник зобов'язаний протягом 5-ти днів прийняти та підписати його, або скласти перелік виявлених недоробок, або інших зауважень з виконаних робіт, якщо такий перелік не буде складений, роботи вважаються прийнятими (п. 5.1 Договору підряду).
За умовами Договору підряду № 9 Замовник оплачує фактично виконані роботи на підставі підписаних сторонами довідки форми КБ-3 та акта форми КБ-2 протягом 5-ти банківських днів після підписання форми (п. 6.1). Замовник проводить авансування в розмірі 40 000,00 грн., в тому числі ПДВ 20 % та відраховує його щомісячно пропорційно з кожної підписаної форми (п. 6.2).
Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, згідно із положеннями Господарського процесуального кодексу України є предметом регулювання Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно з ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Як встановлено ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 вказаного кодексу).
Підставами виникнення зобов'язань, є зокрема, договори та інші правочини (ст. 11 Цивільного кодексу України).
За правовою природою укладений між сторонами договір є договором підряду.
Відповідно до ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором (п.1 ст. 839 ЦК України).
Відповідно до ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
На виконання п. 6.2 Договору підряду № 9 від 21.09.2007 Замовник 24.10.2007 перерахував на рахунок Генпідрядника грошові кошти в розмірі 30 000,00 грн. як передплату будівельних робіт (копія платіжного доручення № 222 у справі).
Матеріалами справи встановлено, що на підставі Договору підряду № 9 від 21.09.2007 Субпідрядником виконані, а Замовником прийняті замовлені роботи, а саме у жовтні 2007 року позивачем проведено робіт по зануренню залізобетонних свай у кількості 236,89 м3, вартість робіт становить 124 370,06 грн., що підтверджується Довідкою про вартість виконаних підрядних робіт за жовтень 2007 року та актом № 1 прийняття виконаних робіт за жовтень 2007 року; у листопаді 2007 року позивачем проведено робіт по зануренню залізобетонних свай у кількості 240,56 м3, вартість робіт становить 96 223,03 грн., що підтверджується Довідкою про вартість виконаних підрядних робіт за жовтень 2007 року та актом № 1 прийняття виконаних робіт за жовтень місяць 2007 року. Виконані Генпідрядником роботи прийняті Замовником 31.10.2007 та 30.11.2007 відповідно, без зауважень.
Як свідчать обставини справи, у строк, встановлений п. 6.1 Договором підряду, відповідач свої зобов'язання щодо оплати прийнятих будівельних робіт не виконав.
У зв'язку з неналежним виконання зобов'язань за вказаним Договором позивачем на адресу відповідача направлені Претензія № 239 від 21.12.2007 та № 3 від 11.01.2008, у яких позивач вимагає, зокрема, виконати зобов'язання з оплати виконаних робіт, що з вирахуванням суми перерахованого авансу, становить 190 593,00 грн., а також сплатити пеню за прострочення грошового зобов'язання (копії претензій та докази їх направлення відповідачу наявні у матеріалах справи).
20.01.2008 сторонами складений та підписаний акт звірки взаємних розрахунків, відповідно до якого борг відповідача перед позивачем за виконані роботи у жовтні та листопаді 2007 року становить 190 593,09 грн.
Належних доказів на підтвердження повної оплати виконаних позивачем робіт відповідач суду не надав. Враховуючи наведене, позовні вимоги про стягнення суми основного боргу в розмірі 190 593,09 грн. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (п. 3 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчинюється у письмовій формі (п. 1 ст. 547 Цивільного кодексу України).
Статтею 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Цією ж нормою Господарського кодексу передбачений обов'язок виплати пені у разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності.
Частиною 4 ст. 231 Господарського кодексу України передбачено, що у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Факт не проведення відповідачем оплати виконаних позивачем за Договором підряду № 9 від 21.09.2007 робіт встановлений судом та по суті відповідачем не оспорений. Порушення відповідачем договірних зобов'язань є підставою для застосування по відношенню до нього господарських санкцій.
Пунктом 8.6 Договору підряду № 9 від 21.09.2007 сторони узгодили, що при затримці оплати за виконаний об'єм робіт більше ніж на 10 днів Замовник зобов'язаний сплатити Субпідряднику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день затримки, але не більше 5 % від вартості неоплачених робіт.
Таким чином, пеня в розмірі 5 % від суми несплачених коштів (вартості виконаних робіт) в сумі 9 529,65 грн. розрахована позивачем за невиконання відповідачем зобов'язань за Договором підряду № 9 від 21.09.2007 правомірно та підлягає стягненню.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд погоджується з наведеним позивачем розрахунком суми 3 % річних на суму боргу, в розмірі 3 011,09 грн., вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає стягненню з відповідача в силу положень закону.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу відповідно до ч. 5 ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача
Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОКА ЕНЕРЖІ» (04050, м. Київ, вул. Глибочинська, 16, 01032, м. Київ, вул. Комінтерна, 20, код ЄДРПОУ 34003664, рахунок 2600647882 у «Райффайзен Банк Аваль»м. Київ, МФО 380805, або з іншого виявленого державним виконавцем рахунку) на користь Дочірнього підприємства Кременчуцького спеціалізованого управління № 629 «Гідроспецфундаментбуд»Відкритого акціонерного товариства «Укргідроспецфундаментбуд»(39617, Полтавська область, м. Кременчук, вул. 40 років Жовтня, 8, код 01416659, рахунок 26009060036968 КБ «Приватбанк»м. Кременчук, МФО 331401) 190 593 (сто дев'яносто тисяч п'ятсот дев'яносто три) грн. 09 коп. основного боргу, 9 529 (дев'ять тисяч п'ятсот двадцять дев'ять) грн. 65 коп. пені, 3 011 (три тисячі одинадцять) грн. 09 коп. нарахувань 3 % річних, 2 031 (дві тисячі тридцять одну) грн.34 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення: 16.02.2009
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2008 |
Оприлюднено | 18.03.2009 |
Номер документу | 3139953 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прудніков Володимир Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні