9/1196
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" липня 2009 р.Справа № 9/1196
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області,
м. Хмельницький
до Приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів
про стягнення з відповідача на користь позивача 9748,77 грн., у т.ч.1482,29 грн. орендної плати, 49,73грн.
пені, 148,23 грн. штрафу, 8068,52 грн. неустойки; стягнення з відповідача на користь Головного
управління статистики у Хмельницькій області 2010,27 грн. заборгованості по орендній платі;
виселення відповідача з індивідуально визначеного (нерухомого) майна - частини будівлі (перший
поверх) управління статистики у Старокостянтинівському районі, що належить до державної
власності - загальною площею 53,5 кв.м., яке розміщене за адресою: Хмельницька область,
м.Старокостянтинів, пров. Подільський, 2 та передати державне майно балансоутримувачу –
Головному управлінню статистики у Хмельницькій області по акту прийманна-передавання
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Головне
управління статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький
Суддя Олійник Ю.П.
Представники сторін:
від Позивача - Кучерук С.С. - за дов. від 03.03.08,
від Відповідача - Панасюк В.В. –за дор. від 14.07.09,
від Третьої особи –Свідніцька Т.В. - за дов. від 13.07.09
У судовому засіданні, за погодженням учасників судового процессу, оголошено вступну і резолютивну частину рішення згідно ч.2 ст. 85 ГПК України.
Суть спору: Позивач у позовній заяі та його представник у судовому засіданні просять стягнути з відповідача 9748,77 грн., у т.ч. 1482,29 грн. орендної плати, 49,73 грн. пені, 148,23 грн. штрафу, 8068,52 грн. неустойки; стягнення з відповідача на користь Головного управління статистики у Хмельницькій області 2010,27 грн. заборгованості по орендній платі; виселення відповідача з індивідуально визначеного (нерухомого) майна - частини будівлі (перший поверх) управління статистики у Старокостянтинівському районі, що належить до державної власності - загальною площею 53,5 кв.м., яке розміщене за адресою: Хмельницька область, м.Старокостянтинів, пров.Подільський,2 та передати державне майно балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області по акту прийманна-передавання, керуючись ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України, нормами Закону України «Про оренду державного та коммунального майна»та положеннями договору оренди від 03.03.08 №215.
Відповідач у відзиві на позов та його представник у судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на те, що 31.01.09 закінчився строк дії договору оренди від 03.03.08 №215, пунктом
3.10 якого передбачено, що у разі його припинення відповідач сплачує орендну плату до дня повернення майна за Актом приймання-передавання включно. У п. 10.2. договору зазначено, що його умови зберігають силу протягом усього строку договору. Сторони в договорі передбачили сплату орендної плати після припинення договору, але не передбачено обов'язку орендаря сплачувати неустойку за прострочення сплати орендної плати за місяці після закінчення строку дії договору. Звертається увага на ст.ст. 1-2 ГПК України і на те, що серед позовних вимог позивача є вимоги, які заявлені в інтересах третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Головного управління статистики у Хмельницькій області ( про сплату заборгованості по орендній платі в розмірі 2010,27 грн. та про передачу державного майна балансоутримувачу по акту приймання-передавання). Крім того, посилаються на те, що згідно ст.532 ЦК України якщо місце виконання зобов'язання не встановлено в договорі, то виконання за зобов'язаннями про передання нерухомого майна проводиться за місцезнаходженням цього майна. На виконання п. 10.9 договору відповідачем було складено акт приймання - передавання нерухомого майна, але ні представники балансоутримувача, ні орендодавця не приїзджали у м. Старокостянтинів для підписання акту приймання майна протягом трьох днів з моменту припинення Договору (п.10.8 договору). Звертається увага, що у договорі некоректно сформовано положення п.10.9, що майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання Сторонами акта приймання-передавання. Однак, відповідач не отримував майно від балансоутримувача, а від позивача, тому і повернути його для балансоутримувача не може.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Головне управління статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький у відзиві на позов та представник у судовому засіданні позовні вимоги вважають обгрунтованими та визнають. Звертається увага, що позивач направив на адресу відповідача листи з повідомленням про те, що дія договору оренди продовжена не буде,а відповідно до пп.10.8, 10.9 договору оренди відповідач зобов'язаний повернути орендоване майно балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області. Оскільки Відповідач не виконав обов'язку згідно із пп. 10.8, 10.9 договору оренди балансоутримувачем орендованого приміщення нараховано заборгованість по орендній платі відповідачу. Посилаються на те, що згідно ч. 3 ст.18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, а згідно ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Між сторнами укладений договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності №215 від 03.03.08. Відповідно до умов договору оренди ( п.1.1.) позивач, як орендодавець, передає, а відповідач, як орендар, приймає в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме) майно – нежитлове приміщення площею 53,5кв.м., що знаходиться за адресою м. Старокостянтинів, провул. Подільський, 2 і перебуває на балансі Головного управління статистики у Хмельницькій області, вартістю 28533,16грн. з метою розміщення офісу. Строк дії договору з 01.03.08 по 31.01.09 (п.10.1 договору).
Між позивачем та відповідачем підписано акт від 1.07.04 приймання-передачі індивідуально визначеного (нерухомого) майна- частини будівлі управління статистики.
Листами від 19.01.09 та 03.02.09 позивач повідомив відповідача про неможливість подальшого продовження дії договору оренди та необхідність повернення орендованого майна.
Після закінчення строку договору оренди відповідач не виконав обов'язку щодо повернення орендованого приміщення балансоутримувачу.
Пунктом 3.1 договору визначена орендна плата за базовий місяць розрахунку в розмірі 575,12грн. Згідно п.3.3 договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним місяцем у співвідношенні: 50% до державного бюджету та 50% балансоутримувачу .
Відповідач взяті на себе зобов'язання за договором не виконав, у зв'язку з чим утворилась заборгованість по сплаті орендної плати позивачу за січень-травень 2009р. в розмірі 1482,29грн. та балансоутримувачу в розмірі 2010,27грн. Зазначене підтверджується наданим позивачем розрахунком та листами Головного управління статистики у Хмельницькій області від 06.04.09 та 02.06.09.
Згідно п.3.7 договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню відповідно до чинного законодаства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати. У зв'язку з цим позивачем нарахована пеня в розмірі 49,73грн. з 19.02.08 по 15.06.09.
Згідно п. 3.8 договору у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом три місяці , орендар сплачує також штраф у розмірі 10% від суми заборгованості. У зв'язку з цим позивачем нарахований штраф в розмірі 148,23грн.
Згідно п. 10.10 договору, якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі 20% орендної плати за користування майном за кожен день прострочення.
У зв'язку з цим позивачем нарахована неустойка за неповернення майна в розмірі 8068,52грн.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
1. Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
В силу п. 1 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ст. ст. 18, 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, незалежно від результатів господарської діяльності.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п. 5.2. договору відповідач зобов'язався своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату.
У зв'язку з невиконанням данного обов'язку у відповідача виникла заборгованість по орендній платі з січня по травень 2009р в розмірі 3492,56грн. , з них 1482,29грн. підлягає перерахуванню позивачу, а 2010,27грн.- балансоутримувачу згідно ст. 636 ЦК України , оскільки договір оренди в частині п. 3.6 є договором на користь третьої особи, в якому боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок на користь третьої особи, яка встановлена у договорі. При цьому виконання договору на користь третьої особи може вимагати як особа, яка уклала договір, так і третя особа, на користь якої передбачено виконання, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із суті договору. У зв'язку з цим не приймаються до уваги доводи відповідача про непраовмірність вимог щодо стягнення орендної плати на користь балансоутримувача, яка є Третьою особою по справі.
При цьому судом враховано, що згідно п.3.7 договору у разі припинення договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Закінчення строку дії договору не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету та балансоутримувачу.
За таких обставин позовні вимоги щодо стягнення орендної плати обгрутовані та підлягають задоволенню.
2. Згідно ст.27 Закону України «Про оренду державного та коммунального майна»у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Згідно п.10.8, 10.9 договору у разі припинення або розірвання договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписанн акту приймання-передавання, обов'язок щодо складання якого покладється на орендаря .
Відповідач порушив визначені умови договору, не предавши приміщення балансоутримувачу.
Не приймаються до уваги доводи відповідача з посиланнмя на складеннй відповідачем акт приймання –передачі від 2.02.09, оскільки відповідачем не виконані вимоги п. 10.8 договору, згідно якого у разі припинення або розірвання договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем ( відповідачем) балансоутримувачу, яким є Третя особа по справі. При цьому відповідачем всупереч ст. 33 ГПК УКраїни не надано жодних доказів про направлення зазначеного акту позивачу або Третій особі.
Згідно ст.26 Закону України «Про оренду державного та коммунального майна»договір оренди припиняється , зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено. Згідно ст.17 Закону у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У зв'язку з тим, що відповідач після закінчення терміну дії договору (31.01.09) не повернув позивачу орендоване приміщення за актом приймання-передачі, а з боку орендодавця строк договору оренди продовжений не був, що підтверджується листами від 19.01.09, 03.02.09, відповідач підлягає виселенню із займаного приміщення загальною площею 53,5 кв.м., що належить до державної власності, яке розташоване за адресою м.Старокостянтинів, провул. Подільський, 2, з передачею його балансоутримувачу. Відповідно позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
3. Згідно ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Згідно ст. 549 ЦК України визначено, що штрафом є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 4 ст. 231 ГК України передбачено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Враховуючи вищенаведені норми та п.п. 3,7, 3,8 договору, позивачем правомірно нарахована пеня за невнесення орендної плати за період з 19.09.08 по 15.06.09 в розмірі 49,73грн.
Крім того позивачем правомірно нарахований штраф за наявність заборгованості по орендній платі загалом 3 місяці в розмірі 148,23грн.
Відповідно позов в частині стягнення пені та штрафу підягає задоволенню.
4. Згідно ст.27 Закону України «Про оренду державного та коммунального майна»у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Згідно п.10.8, 10.9 договору у разі припинення або розірвання договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу. Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписанн акту приймання-передавання, обов'язок щодо складання якого покладється на орендаря .
Відповідач порушив визначені умови договору, не предавши приміщення балансоутримувачу, відповідно позивачем на підставі п.10.10 договору нарахована неустойка в розмірі 8068,52грн., яка підлягає стягненню з відповідача.
Посилання відповідача на те, що договором не передбачено обов'язку орендаря сплачувати неустойку за прострочення сплати орендної плати за місяці після закінчення строку дії договору спростовується тим, що згідно п.10.10 договору розмір неустойки визначений як 20 % орендної плати , а згідно п.3.10 договору у разі припинення договору сплачується орендна плата до дня повернення майна за актом приймання-передавання.
5. Згідно ст.49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову. При цьому враховується , що позовні вимоги містять майновий та немайновий характер.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД
ВИРІШИВ:
Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький до Приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів про стягнення з відповідача на користь позивача 9748,77 грн., у т.ч. 1482,29 грн. орендної плати, 49,73 грн. пені, 148,23 грн. штрафу, 8068,52 грн. неустойки; стягнення з відповідача на користь Головного управління статистики у Хмельницькій області 2010,27грн. заборгованості по орендній платі; виселення відповідача з індивідуально визначеного (нерухомого) майна - частини будівлі (перший поверх) управління статистики у Старокостянтинівському районі, що належить до державної власності - загальною площею 53,5 кв.м., яке розміщене за адресою: Хмельницька область, м.Старокостянтинів, пров. Подільський, 2 та передати державне майно балансоутримувачу - Головному управлінню статистики у Хмельницькій області по акту прийманна-передавання, Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Головне управління статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький задоволити.
Виселити Приватне підприємство "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів (вул. Прокоп'юка,3,к.147, код 32170243) з нежитлового приміщення загальною площею 53,5 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Старокостянтинів, провул. Подільський, 2 , перебуває на балансі Головного управління статистики у Хмельницькій області , та передати нежитлове приміщення Головному управлінню статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький ( вул. Театральна, 36, код 02362894) по акту приймання-передавання . Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів (вул. Прокопюка, 3, к.147, код 32170243) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна,75, код 02898152) для зарахування до Державного бюджету України (на рахунок УДК у Віньковецькому районі 31114094700034 в ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код 23565182) 1482,29 грн. (одна тисяча чотириста вісімдесят дві гривні 29 коп.) заборгованості по орендній платі, 3,64 грн. (три гривні 64коп.) пені, 148,23 грн. (сто сорок вісім гривень 23 коп.) штрафу , 8068,52 грн. (вісім тисяч шістдесят вісім гривень 52 коп.) неустойки, а на користь Головного управління статистики у Хмельницькій області, м. Хмельницький (вул. Театральна, 36, код 02362894) 2010,27грн. (дві тисячі десять гривень 27 коп.) заборгованості по орендній платі. Видати накази.
Стягнути з Приватного підприємства "Оцінка Плюс" м. Старокостянтинів (вул. Прокопюка, 3, к.147, код 32170243) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в розмiрi 202,59 грн. (двісті дві гривні 59 коп.), та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 315,00грн. (триста п'ятнадцять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя Ю.П. Олійник
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2009 |
Оприлюднено | 11.08.2009 |
Номер документу | 4274335 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні