5020-4/134
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"06" жовтня 2009 р. справа № 5020-4/134
За позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Норд-2007”
(99805, місто Севастополь, с. Орлине, ПБК, 33)
до приватного підприємства „Сорго”
(99011, місто Сімферополь, вул. Елеваторна, 8)
про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою,
Суддя Погребняк О.С.
За участю представників сторін:
Позивача: Варорчкін Д.В.,представник, довіреність № 2 від 08.05.2009;
Відповідача: не з`явився;
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Норд-2007” (далі –Позивач) звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до приватного підприємства „Сорго” (далі –Відповідач) про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу і вивезення Відповідачем літнього будинку (тимчасова будівля) № 7.
Позовні вимоги мотивовані тим, що між позивачем та Севастопольською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки площею 4,134 га з цільовим призначенням для обслуговування будівель і споруд бази відпочинку «Мис Айя», на орендованій земельній ділянці відповідачем тимчасово, без будь-якої проектно-кошторисної документації встановлено літній будиночок. Позивач зазначає, що з його боку мали місце неодноразові звернення до відповідача з проханням усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою, які будь-якого результату не принесли. Таким чином, ТОВ „Норд-2007”, посилаючись на норми статей 375, 376 Цивільного кодексу України, статей 125, 152, 212 Земельного кодексу України, статті 24 Закону України «Про планування і забудову територій»просить суд поставити рішення про зобов'язання відповідача усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу і вивезення Відповідачем літнього будинку (тимчасова будівля) № 7.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, причину неявки не повідомив, хоча про час місце розгляду справи сповіщався належним чином. Доказом належного сповіщення відповідача про час та місце судового засідання являються повідомлення про вручення поштових відправлень з відміткою відповідача про їх отримання.
Відповідно до частини 3 статті 22 Господарського процесуального кодексу України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
На підставі викладеного, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Представнику позивача у судових засіданнях були роз'яснені його процесуальні права обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, суд
встановив:
25.01.2008 між Товариством з обмеженою відповідальністю „АРКТУР-Крим” та Позивачем укладений договір купівлі-продажу, предметом якого є об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: Севастопольська зона ПБК, буд. 33, а саме: спальний корпус літ. „А” загальною площею 3273,40 кв.м., будівля медпункту літ. „Б” загальною площею 17,00 кв.м., будівля дизильної літ. „З” загальною площею 54,30 кв.м., будівлі каналізаційних насосних літ. „Ж” загальною площею 60,00 кв.м. і літ. „Е” загальною площею 59,80 кв.м (а.с.24-26).
Право власності позивача на зазначені вище об'єкти підтверджується Витягом з Єдиного Державного реєстру правочинів та реєстраційним написом на правовстановлюючому документі (а.с.27-28).
Рішенням Севастопольської міської Ради № 4355 від 20.05.2008 припинено право постійного користування Державного Підприємства „Лікувально-реабілітційний центр для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ім. Гуца” земельною ділянкою площею 4,1341 га, яка розташована в урочищі Батіліман, Севастопольська зона ПБК, 33, анульовано державний акт на право постійного користування землею серія ІІ-КМ № 005769 від 25.07.2002, зареєстрований під № 1-МП-01/3 у встановлену порядку та передано земельну ділянку Позивачеві в оренду строком на 25 років (а.с.29-31).
04.06.2008 між Севастопольською міською Радою та Позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Севастопольська міська Рада передає, а Позивач приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: урочище Батіліман, Севастопольська зона ПБК, 33 для обслуговування будівель і споруд бази відпочинку „Мис Айя” з наступною реконструкцією з віднесенням цих земель до категорії земель рекреаційного призначення (а.с.9-13).
В матеріалах справи є наявним рішення головного Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища міста Севастополя від 21.04.2008 № 18/08, яким встановлено факт знаходження та експлуатації на території земельної ділянки, яка орендується позивачем, 44-х літніх будинків для відпочинку за відсутності проекту будівництва, відсутності акту введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, порушенням екологічних вимог (а.с.48-51).
Із змісту Акту технічного обстеження стану конструкцій літнього будиночку № 7 для відпочинку на території земельної ділянки ТОВ «Норд-2007»вбачається, що власником спірного будиночку для відпочинку № 7 являється ПП «Сорго»(а.с.51-54).
Про те, що власником літнього будиночку № 7 являється саме ПП «Сорго»свідчить наявний в матеріалах справи Договір від 06.04.2007 № 7, укладений між попереднім користувачем земельної ділянки, яка в даний момент передана в користування позивачеві, та ПП «Сорго»на предмет регулювання взаємовідносин спільної діяльності експлуатації літнього будиночку № 7, який належить ПП «Сорго»(а.с.19).
З матеріалів справи вбачається, що Листами від 13.06.2008, від 09.07.2008 вих. № 99 та від 13.01.2009 вих. № 6 Позивач звертався до Відповідача з проханням звільнити земельну ділянку, яка передана йому на підставі договору оренди, шляхом демонтажу та вивезення літнього будиночку № 7, однак відповідач заявлених вимог не виконав, земельну ділянку не звільнив (а.с.16-18).
Дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та підлягаючими задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з приписами статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно з частиною 1 статті 375 Цивільного кодексу України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Севастопольської міської Ради № 4355 від 20.05.2008 позивач являється орендарем земельної ділянки площею 4,1341 га, яка знаходиться в урочище Батіліман, Севастопольська зона ПБК, 33 для обслуговування будівель та споруд базі відпочинку „Мис Айя” з наступною реконструкцією з віднесенням цих земель до категорії земель рекреаційного призначення. Строк оренди - 25 років.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про оренду землі», орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Частинами 1, 2 статті 376 Цивільного кодексу України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
В даному випадку, відповідач, відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, не надав суду жодних доказів, які б свідчили про наявність у нього документів, які посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться літній будиночок № 7, який належить ПП «Сорго».
Актом технічного обстеження стану конструкцій літнього будиночку № 7 для відпочинку на території земельної ділянки ПП «Норд-2007»встановлено, що літній будиночок № 7 представляє собою тимчасову побудову з верандою, яка раніше використовувалась для відпочинку, побудова 80-х років (а.с.52).
Із змісту Листа БТІ і ДРОНІ вих. № 6607 від 01.09.2009 вбачається, що право власності на літній будиночок № 7 за адресою: м.Севастополь, зона ПБК, 33 окремо не зареєстровано. Право власності ПП «Сорго»не зареєстровано (а.с.84).
Частиною 2 статті 152 Земельного кодексу України встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про оренду землі», орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.
Приймаючи до уваги той факт, що спірний будиночок № 7 на території бази відпочинку «Мис Айя»не являться об'єктом нерухомості, земельна ділянки для його встановлення позивачем відповідачеві не виділялась, будь-яких дозволів на встановлення будиночку не надавалось, будь-якого іншого обґрунтування правомірності знаходження вказаного об'єкту на земельній ділянці позивача з посиланням на норми чинного законодавства відповідач не надав, суд вважає позовні вимоги про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу і вивезення Відповідачем літнього будинку (тимчасова будівля) № 7 обгрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Статтею 212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
На підставі викладених вище обставин, суд вважає, що спірне майно –літній будиночок, розташований на території бази відпочинку «Мис Айя», підлягає демонтажу та вивезенню за рахунок відповідача.
Відповідно до частини 5 статті 49 Господарського процесуального кодексу України, суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються при задоволенні позову - на відповідача.
Суд також вважає за необхідне звернути увагу на той факт, що позов у даній справі заявлено до відповідача –ПП «Сорго», місцезнаходженням якого є м.Сімферополь, вул. Елеваторна, 8.
В той же час, частиною 2 статті 16 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що справи у спорах про право власності на майно або про витребування майна з чужого незаконного володіння чи про усунення перешкод у користуванні майном розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна.
Приймаючи до уваги той факт, що майно, яке належить відповідачеві, знаходиться на земельній ділянці, розташованій в урочищі Батіліман, Севастопольська зона ПБК, 33, дії позивача з приводу звернення саме до господарського суду м.Севастополя суд вважає вірними.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82 –85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Приватне підприємство „Сорго” (9500, місто Симферополь, вул. Елеваторна, 8, код ЄДРПОУ 30120101) у місячний строк після набрання рішення законної сили усунути Товариству з обмеженою відповідальністю „Норд-2007” (99805, місто Севастополь, с. Орлине, ПБК, 33, ЄДРПОУ 35557950) перешкоди в користуванні земельною ділянкою, розташованою за адресою: урочище Батіліман, Севастопольська зона ПБК, 33, шляхом демонтажу та вивозу літнього будинку № 7.
3. Стягнути з Приватного підприємства „Сорго” (9500, місто Симферополь, вул. Елеваторна, 8, код ЄДРПОУ 30120101) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Норд-2007” (99805, місто Севастополь, с. Орлине, ПБК, 33, ЄДРПОУ 35557950, п/р 2600502670912 в АКБ „ПРАВЕКС-БАНК”, МФО 321983) витрати по сплаті державного мита у розмірі 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118,00 грн. (сто вісімнадцять грн. 00 коп.).
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя підпис О.С.Погребняк
Рішення оформлено
згідно з вимогами
ст. 84 ГПК України
та підписано 12.10.2009
РОЗСИЛКА:
1. ТОВ “Норд-2007”
(99805, місто Севастополь, с. Орлине, балаклавський район, Севастопольська зона ЮБК, 33)
2. ПП “Сорго” –з повідомленням
(95000, місто Сімферополь, вулиця Єлеваторна 8)
(95034, місто Сімферополь, вулиця Толстого 16)
3. Справа
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2009 |
Оприлюднено | 20.10.2009 |
Номер документу | 5034106 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Воронцова Наталія Владиславівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні