КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-117/09 Голов уючий у 1-й інстанції: Свитка С .Л.
Суддя-доповідач: Усенко В .Г.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" червня 2010 р.
Колегія суддів Київськог о апеляційного адміністрати вного суду у складі:
головуючого - судді Усенка В.Г,
судд ів: Зайцева М.П. та Романч ук О.М.,
розглянувши в порядку пись мового провадження матеріал и апеляційної скарги управлі ння Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському р айоні Черкаської області на постанову Корсунь-Шевченків ського районного суду Черкас ької області від 13 квітня 2009 ро ку у справі за адміністратив ним позовом ОСОБА_2 до упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в Корсунь-Шевченківсько му районі Черкаської області про зобов' язання нарахуват и недоотриману щомісячну дер жавну соціальну допомогу як дитині війни, -
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2009 року позивач зве рнувся до Корсунь-Шевченківс ького районного суду Черкась кої області з адміністративн им позовом про зобов`язання у правління Пенсійного фонду У країни в Корсунь-Шевченківсь кому районі Черкаської облас ті здійснити перерахунок та виплату пенсії, як дитині вій ни, з урахуванням її підвищен ня на 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до положен ь ст.6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни» з а 2006-2008 роки.
Постановою Корсунь-Шевчен ківського районного суду Чер каської області від 13 квітня 2 009 року позовні вимоги задовол ено частково.
Не погоджуючись з вищезазн аченою постановою суду першо ї інстанції, відповідач звер нувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оск аржувану постанову та прийня ти нову, якою відмовити у задо воленні вимог адміністратив ного позову.
Апеляційний розгляд справ и здійснюється в порядку пис ьмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС Укр аїни суд апеляційної інстанц ії може розглянути справу в п орядку письмового проваджен ня, якщо всі особи, які беруть участь у справі, заявили клоп отання про вирішення справи за їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповіда ча по справі, дослідивши мате ріали справи та доводи апеля ційної скарги, колегія судді в вважає, що апеляційна скарг а підлягає частковому задово ленню з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками ро згляду апеляційної скарги на постанову суду першої інста нції суд апеляційної інстанц ії скасовує її та ухвалює нов е рішення, якщо визнає, що судо м першої інстанції порушено норми матеріального або проц есуального права, що призвел о до неправильного вирішення справи або питання.
Судом першої інстанції вст ановлено, що вимога позивача щодо зобов' язання здійснит и перерахунок та виплату нед оотриманих сум щомісячного п ідвищення до пенсії, як дитин і війни у розмірі передбачен ому статтею 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р . є обґрунтованою, оскільки ві дповідачем порушено його пра во на отримання такої доплат и до пенсії у розмірі, передба ченому Законом України «Про соціальний захист дітей війн и».
Однак, з таким висновком суд у не можна погодитися зважаю чи на таке.
Судом першої інстанції вст ановлено, що позивач має стат ус дитини війни, що підтвердж ується відповідним посвідче нням.
Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пен сії або щомісячне довічне гр ошове утримання чи державна соціальна допомога, що випла чується замість пенсі, підви щується на 30% мінімальної пенс ії за віком.
Позивачу нарахування та ви плата доплати до пенсії, пере дбаченої ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» здійснювалися не в по вному обсязі, у зв' язку з чим позивач звернувся до суду з в ідповідним позовом.
З матеріалів справи вбачає ться, що перерахунок пенсії з підвищенням її розміру, як ди тині війни на 30% мінімальної п енсії за віком, встановленої Законом України «Про соціал ьний захист дітей війни» при значалася з 01.01.2006 р., а позивач зв ернувся до адміністративног о суду за захистом прав з пору шенням річного строку зверне ння (у лютому 2009р.).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС Укр аїни адміністративний позов може бути подано в межах стро ку звернення до адміністрати вного суду, встановленого ци м Кодексом або іншими закона ми.
Таким чином, правовий припи с «в межах строку звернення д о адміністративного суду, вс тановленого законом» означа є, що позов має подаватися лиш е в тих межах часу, які встанов лені законом. Крім того, можли вість захисту прав та інтере сів залежить від дотримання строків, встановле них на цей випадок законом.
У ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністра тивного судочинства України встановлено річний строк дл я звернення до адміністратив ного суду, що пов'язане зі спец ифікою правовідносин, а тако ж має сприяти наданню доказі в, підвищує їхню достовірніс ть і тим самим сприяє встанов ленню істини у конкретній ад міністративній справі.
Дана норма закону означає, щ о за загальним правилом пере біг строку на звернення до ад міністративного суду почина ється від дня виникнення пра ва на адміністративний позов , тобто коли особа дізналася а бо могла дізнатися про поруш ення своїх прав, свобод чи інт ересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є п роміжок часу, встановлений з аконом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у спра ві, та інші учасники процесу в чиняють певні процесуальні д ії, передбачені Кодексом адм іністративного судочинства України, в результаті вчинен ня яких настають певні право ві наслідки.
За частиною 1 ст. 100 КАС Украї ни, пропущення строку зверне ння до адміністративного суд у є підставою для відмови у за доволенні адміністративног о позову за умови, якщо на цьом у наполягає одна із сторін.
Тобто, внаслідок пропущенн я строків звернення до адмін істративного суду для позива ча наступають негативні юрид ичні наслідки.
Слід зауважити, що встановл ення процесуальних строків з аконом та судом передбачено з метою дисциплінування учас ників адміністративного суд очинства та своєчасного вико нання ними, передбачених Код ексом адміністра тивного суд очинства України, певних про цесуальних дій.
Згідно ч. 2 ст.100 КАС України, я кщо суд визнає причину пропу щення строку звернення до су ду поважною, адміністративна справа розглядається і вирі шується в порядку, встановле ному цим Кодексом.
Таким чином, апеляційна інс танція приходить до висновку , що суд першої інстанції непр авомірно задовольнив позовн і вимоги щодо нарахування на користь позивача щомісячн ого підвищення до пенсії, як д итині війни у розмірі передб аченому статтею 6 Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» за період з 09.07.2007 ро ку по 01.01.2008 року, не застосувавш и при цьому наслідки пропуск у строку позовної давності д ля звернення до суду з адміні стративним позовом, передбач ених ст. 101 КАС України.
Що стосується позовних вим ог за 2008 рік, необхідно зазначи ти наступне.
Пунктом 41 розділу 11 Закону Ук раїни «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року текст статті 6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни» викладено в нов ій редакції. За цією редакціє ю дітям війни (крім тих, на яки х поширюється дія Закону Укр аїни «Про статус ветеранів в ійни, гарантії їх соціальног о захисту») до пенсії або щомі сячного довічного утримання чи державної соціальної доп омоги, що виплачується заміс ть пенсії, виплачується підв ищення у розмірі надбавки, вс тановленої для учасників вій ни.
Отже, на період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року діяв Закон України «П ро соціальний захист дітей в ійни» в новій редакції від 28 г рудня 2007 року, який істотно зву жує обсяг прав, встановлених ст. 6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни», р едакція якої діяла до 1 січня 2 008 року.
Разом з тим, згідно рішення Конституційного Суду Україн и від 22 травня 2008 року положенн я пункту 41 розділу 11 зазначено го Закону визнано такими, що н е відповідають Конституції У країни ( є неконституційними ).
Рішення Конституційного с уду є обов' язковим до викон ання на всій території Украї ни. В п. 5 вищезазначеного ріше ння зазначено, що дане рішенн я має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдик ції при розгляді ними позові в у зв' язку з правовідносин ами, які виникли внаслідок ді ї положень статей зазначених законів, що визнані неконсти туційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Консти туції України закони, інші пр авові акти або їх окремі поло ження, що визнані неконститу ційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційн им Судом України рішення про їх неконституційність.
Тобто, після прийняття Конс титуційним Судом України вка заного рішення знову почали діяти положення статті 6 Зако ну про соціальний захист діт ей війни.
За таких підстав, судова кол егія приходить до висновку щ о позивач має право на підвищ ення пенсії за 2008 рік з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а по станова суду першої інстанці ї - скасуванню з прийняттям но вого судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207 К АСУ України, колегія суддів К иївського апеляційного адмі ністративного суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу управлі ння Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченківському р айоні Черкаської області зад овольнити частково.
Постанову Корсунь-Шевченк івського районного суду Черк аської області від 13 квітня 2009 року, - скасувати. Прийняти нов у постанову. Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Корсунь-Шевченків ському районі Черкаської обл асті щодо відмови ОСОБА_2 в здійсненні перерахунку та виплати пенсії, як дитині вій ни, з урахуванням її підвищен ня на 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до положен ь ст.6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни» з а період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Зобов`язати управління Пен сійного фонду України в Корс унь-Шевченківському районі Ч еркаської області здійснити перерахунок та виплату ОСО БА_2 пенсії, як дитині війни, з урахуванням її підвищення на 30% мінімальної пенсії за ві ком, відповідно до положень с т.6 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни» за п еріод з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з у рахуванням проведених випла т.
В задоволенні решти позовн их вимог, - відмовити.
Постанова набирає законно ї сили з моменту проголошенн я, але може бути оскаржена без посередньо до Верховного Суд у України в порядок і строки, в изначені ст.ст. 325, 327 ЦПК України .
Головуючий - суддя В.Г. Усенко
судді: М.П. Зайцев
О.М. Романчук
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2010 |
Оприлюднено | 21.07.2010 |
Номер документу | 10158310 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим
Лущеко Людмила Григорівна
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Усенко В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні