ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2010 р. Справа № 74789/09
Колегія суддів Львівсько го апеляційного адміністрат ивного суду в складі:
головуючого судді - Олендера І.Я.,
суддів - Каралюса В.М., Ул ицький В.З.,
розглянувши в порядку пи сьмового провадження в м. Льв ові апеляційну скаргу Управл іння Пенсійного фонду в Горо доцькому районі Львівської о бласті на постанову Городоць кого районного суду Львівськ ої області від 07 вересня 2009 рок у в справі за адміністративн им позовом ОСОБА_1 до Упр авління Пенсійного фонду в Г ородоцькому районі Львівськ ої області про сягнення забо ргованості, -
ВСТАНОВИЛА :
В березні 2009 року ОСОБА_ 1 звернувся до суду з позово м до Управління Пенсійного ф онду в Городоцькому районі Л ьвівської області про зобов' язання здійснити нарахуванн я щомісячного підвищення до пенсії, як дітям війни за пері од з січня 2007 року по березень 2 009 року, зазначивши, що відпові дно до ст. 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни»передбачено виплату так ої у розмірі 30 % мінімальної пе нсії за віком. Незважаючи на ц е, відповідач її не виплачує.
Постановою Городоцького районного суду Львівської о бласті від 07 вересня 2009 року по зов задоволено частково. Виз нано протиправною бездіяльн ість Управління Пенсійного ф онду в Городоцькому районі Л ьвівської області щодо підви щення до пенсії ОСОБА_1 у р озмірі, передбаченому ст. 6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни». Зобов' язано Управління Пенсійного фонду в Городоцькому районі Львівської області перераху вати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмі рі 30% мінімальної пенсії за ві ком, право на яке надано ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни»за періо д з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р оку та з 22 травня 2008 року по 31 гру дня 2008 року. В задоволенні решт и позовних вимог відмовлено.
Зазначена постанова мотив ована тим, що позивач є дитино ю війни, а рішеннями Конститу ційного Суду України від 09.07.2007 р оку та від 22.05.2008 року визнано та кими, що не відповідають Конс титуції України положення За кону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік»якими обмежується дія ст. 6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни», а відтак вимоги позивача щодо виплати підвищення до пенсі ї є підставними та обґрунтов аними за період з 09 липня 2007 рок у по 31 грудня 2007 року та з 22 травн я 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Не погоджуючись з прийнято ю постановою, Управління Пен сійного фонду в Городоцькому районі Львівської області п одало апеляційну скаргу до Л ьвівського апеляційного адм іністративного суду, в якій п росить скасувати оскаржуван у постанову і прийняти нову, я кою відмовити в задоволенні позовних вимог позивачів.
В апеляційній скарзі апеля нт вказує на те, що судом першо ї інстанції вважає, що оскарж увана постанова прийнята з п орушенням норм процесуально го та матеріального права. Вк азує про те, що норма ч.3 ст.28 Зак ону України «Про загальнообо в»язкове державне пенсійне с трахування»не застосовуєть ся для перерахунків або підв ищень до пенсії, оскільки пит ання величини мінімальної пе нсії за віком, що застосовуєт ься для обчислення підвищенн я пенсії особам, яким встанов лено статус «дитина війни»не вирішено у законодавчому по рядку.
За відсутності клопо тань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд с прави за їх участю, суд апеляц ійної інстанції розглядає сп раву в порядку письмового пр овадження за наявними у спра ві матеріалами, оскільки так у може бути вирішено на основ і наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доп овненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 рок у N 2453-VI), що є достатнім для розгл яду даної справи.
Заслухавши доповідь судд і Львівського апеляційного а дміністративного суду, дослі дивши матеріали справи та до води апеляційної скарги, кол егія суддів вважає, що апеляц ійна скарга підлягає частков ому задоволенню, а постанова суду скасуванню з наступних підстав.
Задовольняючи частково по зовні вимоги позивача, суд пе ршої інстанції виходив з тог о, що позивач є дитиною війни, що підтверджується відповід ним посвідченням, а відтак, ві н має право на підвищення до п енсії відповідно до ст. 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни». Рішеннями Конституційного Суду Україн и від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року №10-рп/2008 положення Закону України «Про Державний бюдже т України на 2007 рік», Закону Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2008 рік», якими обмежу ється дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнано неконституці йними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Кон ституційним Судом України ци х Рішень. При цьому згідно п.п. 5,6 резолютивної частини таког о це рішення має преюдиційне значення для судів загально ї юрисдикції при розгляді ни ми позовів у зв'язку з правові дносинами, які виникли внасл ідок дії положень статей заз начених законів, що визнані н еконституційними та є обов'я зковим до виконання на терит орії України, остаточним і не може бути оскаржене.
Враховуючи вищенаведене , судом першої інстанції зроб лено висновок, що підвищення до пенсії відповідно до ст.6 « Про соціальний захист дітей війни»повинно виплачуватис ь за період з 09 липня 2007 року по 3 1 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 р оку по 31 грудня 2008 року.
В той же час, колегія суддів вважає, що задовольняючи поз овні вимоги за період з 22 трав ня 2008 року по 31 грудня 2008 року, суд першої інстанції порушив но рми матеріального права, що п ризвело до неправильного вир ішення справи, оскільки Ріше нням Конституційного суду Ук раїни від 22.05.2008 відновлено реда кцію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війн и», та надалі не зупинялась, то му вимоги позивача щодо випл ати підвищення до пенсії під лягають до задоволення з 22.05.2008 р оку по 31 березня 2009 року включн о.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конст итуції України закони, інші п равові акти або їх положення , що визнані неконституційни ми втрачають чинність з дня у хвалення Конституційним суд ом України рішення про їх нек онституційність.
Колегія суддів також вважа є за необхідне зазначити про те, що відсутність бюджетног о фінансування на виплату, п ередбачених Законом України «Про соціальний захист діте й війни», підвищення до пенсі ї не може бути причиною невик онання відповідним суб' єкт ом владних повноважень покла дених на нього зобов' язань, оскільки реалізація особою права, що пов' язане з отрима нням бюджетних коштів, яке ба зується на спеціальних та чи нних на час виникнення спірн их правовідносин нормативно -правових актах національног о законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішен ня Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України”).
Оскільки правові положенн я, які передбачають виплату щ омісячного підвищення до пен сії дітям війни є чинними, а по зивач належить до вказаної г рупи осіб і має право на її отр имання, органи державної вла ди не можуть свідомо зменшув ати розмір такої допомоги.
Стосовно посилань апелянт а на те, що законодавством Укр аїни не визначено поняття «м інімальна пенсія за віком»як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни», то ко легія вважає за необхідне вк азати про наступне.
За чинним законодавством У країни розмір мінімальної пе нсії за віком визначається л ише за правилами ст. 28 Закону У країни «Про загальнообов' я зкове державне пенсійне стра хування». Однак, згідно ч.3 ст. 28 цього Закону мінімальний ро змір пенсії за віком, встанов лений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виклю чно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, однак, оскільки з аконодавством інший мінімал ьний розмір пенсії за віком н е визначений, то слід застосо вувати цей розмір, зокрема і п ри нарахуванні та виплаті пі двищення до пенсії згідно ст . 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни».
Враховуючи вищенаведене, к олегія суддів приходить до в исновку, що судом першої інст анції порушено норми матеріа льного та процесуального пра ва, що призвело до неправильн ого вирішення справи.
Відтак, колегія суддів вваж ає, що вірним способом віднов лення порушеного права позив ача є покладення обов' язку на відповідача провести нале жне нарахування та виплату п ідвищення до пенсії у розмір і 30 % мінімальної пенсії за вік ом, відповідно до ст. 6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни»з урахуванням виплачених позивачу сум у ро змірі 30 % мінімальної пенсії з а віком за період з 09 липня 2007 ро ку по 31 грудня 2007 року та з 22 трав ня 2008 року по 31 березня 2009 року в ключно, що, на думку колегії су ддів, відповідає нормам мате ріального права, фактичним о бставинам справи та наявним у ній доказам.
Керуючись ст. 195, ст. 196, ч.1 ст. 197, п .3 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС У країни, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Упра вління Пенсійного фонду в Го родоцькому районі Львівсько ї області задовольнити частк ово.
Постанову Городоцьк ого районного суду Львівсько ї області від 07 вересня 2009 року в справі № 2а-81/09 скасувати та пр ийняти нову, якою позов ОСО БА_1 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Уп равління Пенсійного фонду в Городоцькому районі Львівсь кої області щодо невиплати н а користь ОСОБА_1 підвищен ня до пенсії у розмірі 30 % мінім альної пенсії за віком, перед баченої ст. 6 Закону України "П ро соціальний захист дітей в ійни" за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року по 31 березня 2009 р оку включно протиправною.
Зобов'язати Управління Пен сійного фонду в Городоцькому районі Львівської області п ровести нарахування та випла ту на користь ОСОБА_1 під вищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком , передбаченої ст. 6 Закону Укр аїни "Про соціальний захист д ітей війни" за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 т равня 2008 року по 31 березня 2009 рок у включно з врахуванням ст. 28 З акону України «Про загальноо бов' язкове державне пенсій не страхування»та виплачени х сум.
В задоволенні решти позовн их вимог відмовити.
Постанова апеляційного су ду набирає законної сили чер ез п'ять днів після направлен ня їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному пор ядку шляхом подачі касаційно ї скарги безпосередньо до ад міністративного суду касаці йної інстанції протягом двад цяти днів з дня набрання пост ановою законної сили
Головуючий :
Судді : Олендер І.Я.
Каралюс В.М.
Улицький В.З.
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2010 |
Оприлюднено | 09.12.2010 |
Номер документу | 12697210 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Олендер І.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні