Рішення
від 07.11.2011 по справі 22/371
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА



 

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б     тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №  22/371

07.11.11

За позовом   Товариства з обмеженою відповідальністю «Тридента Агро»

до                   Публічного акціонерного товариства «Сведбанк»

про                 визнання недійсним договору

                                                                                                                                       суддя Самсін Р.І.

Представники сторін:

від позивача:        не з’явились;

від відповідача:    не з’явились;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тридента Агро»(надалі ТОВ «Тридента Агро», позивач), звернулось до суду з позовом про визнання недійсним договору застави товарів в обороті № 448/ЗМ-1 від 03.03.2006р., що укладений між ТОВ «Тридента Агро»та ЗАТ «ТАС-Інвестбанк».

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що через відсутність рішення Загальних зборів акціонерів про надання дозволу представнику ЗАТ «Тас-Інвестбанк»ОСОБА_1 на підписання спірного договору, остання не мала необхідного обсягу цивільної дієздатності на вчинення даного роду дій та підписання договору.

Наводячи в позовній заяві перелік статтей ЦК України, ГК України, Закону України «Про заставу», позивач вважає наявними підстави для звернення до суду з вимогами про визнання недійсним укладеного договору.

Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово у відзиві на позов, до суду представлено довіреність на представника яким підписано оспорювану угоду, документи на спростування доводів викладених в позовній заяві.

Позивач в судове засідання не з’явився, про розгляд справи повідомлений належним чином –ухвалу суду про порушення провадження у справі отримано 24.10.2011р., і заяв щодо відмови від позову судом не отримувалось.

При врахуванні підстав заявленого позову, докази, наявні в матеріалах справи є достатніми для прийняття рішення у справі.

Розглянувши подані документи, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

03 березня 2006р. між ТОВ «Тридента Агро»та ЗАТ «Тас-Інвстбанк»укладено договір застави товарів в обороті № 448/ЗМ-1, який за твердженням позивача, серед іншого підписаний з боку відповідача (ЗАТ «Тас-Інвстбанк») не уповноваженою особою.

Згідно ст. 202, ч. 2 ст. 203, 205, 207, 237  ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов‘язків; правочин може вчинятися  усно або в письмовій формі; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами); правочин, який вчиняє юридична особа, підписується  особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою; представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов‘язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє; представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.

До матеріалів справи на вимоги суду відповідачем представлено довіреність від 22.12.2004р., видану ОСОБА_1, якою підписано спірний договір від імені банку. Зазначена довіреність є нотаріально посвідченою та містить визначений обсяг повноважень, в тому числі зазначену особу уповноважено бути представником банку перед третіми особами, включаючи органи нотаріату, з усіх питань, що стосуються укладення банком з юридичними та (або) фізичними особами договорів у забезпечення виконання зобов’язань за кредитними договорами, укладеними банком з юридичними та (або) фізичними особами, зокрема іпотечних договорів, договорів застави …ставити підписи та вчиняти інші дії, що пов’язані із виконанням цього доручення на умовах, їй відомих, в тому числі подавати заяви, повідомлення тощо, пов’язані із внесенням необхідної інформації до Державного реєстру іпотек та інших державних реєстрів.

          Окрім того, спірний договір застави товарів в обороті № 448/ЗМ-1 посвідчений нотаріально, і при його підписанні особи громадян, які підписали договір встановлені, їх дієздатність та правоздатність ЗАТ «Тас-Інвестбанк», ТОВ «Тридента Агро», повноваження їх представників перевірено нотаріусом. Жодних належних доказів, що свідчать про підписання спірного договору з боку ЗАТ «Тас-Інвестбанк»неуповноваженою особою (звернення до нотаріуса ОСОБА_2. якою посвідчено спірний договір та перевірено повноваження представників якими підписано договір з відповідним запитом про надання документів; докази які свідчать про відмову нотаріуса надати такі документи, відомості щодо звернення до правоохоронних органів з відповідною заявою, документи прийняті за результатами розгляду відповідної заяви тощо) на вимоги суду (ухвала від 20.10.2011р.) не представлено.

Згідно зі статтею 241 ЦК України правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов‘язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання.

Наступне схвалення правочину особою, яку представляють, створює, змінює і припиняє цивільні права та обов‘язки з моменту вчинення цього правочину.

Наявні у справі документи, зокрема, укладення договорів про внесення змін до спірного договору свідчать про визнання та схвалення обома сторонами укладеного договору застави від 03.03.2006р..

          Викладене у позовній заяві твердження щодо наявної суперечності укладеного договору положенням ст. 3 Закону України «Про заставу»та ч. 2 ст. 548 ЦК України, не ґрунтується на вимогах закону, оскільки самі положення ст. 3 Закону «Про заставу»передбачають, що заставою може бути забезпечена будь-яка дійсна існуюча або майбутня вимога, що не суперечить законодавству України, зокрема така, що випливає з договору позики, кредиту, купівлі-продажу, оренди, перевезення вантажу тощо.

          Наведення в позовній заяві вказаної статті закону не у повному обсязі свідчить про недобросовісність дій позивача, про його неповагу до норм чинного законодавства.

Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, мають право звертатися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. У відповідності до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами підприємств і організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Тобто, підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.

Позивач у своїй позовній заяві не вказує та не конкретизує у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, пов’язане із підписанням договору застави від імені ЗАТ «Тас-Інвестбанк»не уповноваженою особою.

В даному випадку метою звернення позивача з позовом до суду є не захист порушених прав, а необхідність вирішення певних питань (в тому числі і можливість уникнення виконання договору тощо) шляхом створення судового процесу, що не узгоджується з нормами чинного законодавства.

Заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають в повному обсязі,  оскільки, відсутні визначені законом підстави для визнання його недійсним з тих підстав про які зазначає позивач, договір підписаний уповноваженими особами.

Керуючись  ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя                                                                                                                            Р.І. Самсін

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.11.2011
Оприлюднено23.12.2011
Номер документу19220048
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —22/371

Ухвала від 25.11.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гаврилюк О.М.

Рішення від 07.11.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Ухвала від 20.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Постанова від 19.07.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Моторний О.А.

Ухвала від 24.06.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Постанова від 18.04.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Шевчук C. Р.

Ухвала від 04.04.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Шевчук C. Р.

Постанова від 01.02.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Рішення від 26.11.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Ухвала від 16.02.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Кролевець O.A.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні